5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

5 filmów, które najbardziej nas przerażają

Submitted by on 26/06/2010 – 16:492 komentarze

Lubicie horrory? Nakręcić dobry horror, który rzeczywiście wywrze wpływ na nasze emocje i sprawi, że zaczniemy trząść się ze strachu wcale nie jest łatwo. Tak naprawdę, udało się to zaledwie kilku reżyserom. Profesor Joanne Cantor z Wisconsin University przeprowadziła szerokie badania horrorów i thillerów sprawdzając, które ze znanych filmów są rzeczywiście najbardziej straszne.

„Straszność” filmów mierzona była tym, jaki efekt na widza wywarło obejrzenie filmu i czy był on długofalowy. Okazało się, że jest kilka filmów, które przełożyły się na zwiększenie lęku przez prysznicem, czy bezsenność osób, które film oglądały. Te filmy to:

„Psychoza” Hitchcocka – zaindukowała ona lęk przez prysznicem. Wśród badanych przez Cantor kobiet, wiele odczuwało dyskomfort podczas brania prysznica z zasłonką, nawet długo po obejrzeniu filmu.

„To” w reżyserii Tommy Lee Wallace’a, na podstawie książki Kinga. Efektem obejrzenia tego filmu może być strach przed klaunami, który utrzymywać może się nawet całe życie!

„Koszmar z ulicy Wiązów”, czyli słynny Freddie, owocuje często problemami z zaśnięciem oraz koszmarami sennymi.

„Szczęki” mają największy wpływ na mężczyzn. Mogą wywołać strach przed kąpielą w otwartych zbiornikach wodnych typu jeziora czy morze.

„Poltergeist” – ten film największy wpływ wywiera na dorosłych widzów. Cantor uważa, że jest to związane z tym, że o ile widząc maniaka z siekiera czy zombie, które morduje pół wioski, nie traktujemy tego poważnie, o tyle duchy (i kosmici) przerażają nas, bo nie mamy pewności, czy istoty te nie istnieją naprawdę.

A dlaczego boimy się na horrorach? Bo aktywują one ciało migdałowate, które odpowiada za błyskawiczne i bezwarunkowe reakcje na sytuacje zagrożenia. Możemy racjonalnie wierzyć, że to co widzimy na ekranie nie jest prawdziwe, ale nasze ciało migdałowate jest szybsze niż płaty czołowe i każe organizmowi podjąć szybką reakcję – walki lub ucieczki – stąd nasze przerażenie podczas projekcji.

Cantor zwróciła jeszcze uwagę na to, że dzieci boją się innego rodzaju filmów niż dorośli. Dla dziecinajbardziej przerażające są te filmy, w których człowiek przechodzi metamorfozę i zamienia się np. w wilkołaka. Dorośli najbardziej boją się tego, czego nie znają – duchów i kosmitów. A jaki film was najbardziej przestraszył?

Popularity: 1% [?]

2 komentarze »

  • Kojak pisze:

    Ogromne znaczenie przy oglądaniu horrorów ma atmosfera i klimat w jakim ogląda się dany film.
    Kilkakrotnie bałem się oglądając film „1408”, który w gruncie rzeczy nie był bardzo straszny, ale fakt iż oglądałem go sam w nocy ze słuchawkami na uszach spotęgował doznanie grozy kilkukrotnie.

  • Ebro pisze:

    Tak, 1408 był bardzo oryginalnym pomysłem. Oprócz Psychozy umieściłbym na tej liście również ‚Lśnienie’ – ten film jest tak chory, że mimo upływu czasu nadal wywołuje ciary na plecach.

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)