5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

5 irracjonalnych przekonań, które blokują nas w życiu

Submitted by on 22/05/2009 – 12:00Komentarze (0)

przekonaniaNegatywne emocje, brak motywacji do działania, poczucie klęski to sytuacje które sami sobie „załatwiamy” naszymi nieadekwatnymi oczekiwaniami bądź irracjonalnymi przekonaniami. Te przekonania wpływają n nasze życie, modyfikują je i sprawiają że jesteśmy mniej szczęśliwi niż moglibyśmy być. Zanim więc zaczniesz szukać pomocy specjalisty w związku z Twym stale obniżonym nastrojem, sprawdź czy nie jest to winą zbyt wielu irracjonalnych przekonań które żywisz.

  1. Jeśli ktoś mnie krytykuje, to ze mną jest coś nie tak
    Przede wszystkim, ludzie krytykują z różnych powodów – czasem słusznie, czasem zaś projektują swoje niechciane emocje czy zachowania na innych. Nie zawsze więc krytyka w twoim kierunku będzie rzeczywiście odnosiła się do twojego zachowania. Po drugie, krytyka odnosić powinna się do zachowania, działania, nie zaś do tego jaki ktoś jest- wtedy bowiem staje się etykietą. Jeśli więc ktoś krytykuje twoje zachowanie oznaczać to może że twoje zachowanie jest nieodpowiednie a nie ty sam. Po trzecie, krytyka to nierzadko po prostu inna opinia – dzięki temu różnimy się od siebie i możemy dyskutować. Nie musisz (a nawet nie powinieneś) mieć takich poglądów jak inni – a jeśli masz inne to znaczy że inaczej patrzysz na świat a nie że jest z tobą coś nie tak.
  2. To ważne aby wszyscy mnie lubili
    Stare powiedzenie mówi „wszyscy mnie nienawidzą za to, że jestem tak powszechnie lubiany”. Wiara w to że trzeba być przyjacielem dla wszystkich doprowadza do zatracenia siebie. Zagubienia swoich potrzeb w gąszczu potrzeb wszystkich ludzi dookoła. Nie musisz być przez wszystkich lubiany. Mało tego, to że ktoś Cię nie lubi, to jego problem – nie twój.
  3. Nie zacznę niczego nowego, bo nie będę w tym dobry
    To przekonanie broni naszego status quo i sprawia, że w łatwy sposób możemy wytłumaczyć brak jakiegokolwiek działania. A skąd wiesz, że nie będziesz w tym dobry? Uświadom sobie od razu, że odpowiedź „czuję to” – jest tylko rozpaczliwą próbą utrzymania bierności.
  4. Życie samo się tak ułożyło
    Odbarczanie się i spychanie odpowiedzialności na zewnątrz prowadzi jedynie do jeszcze większej bierności. Wprawdzie takie przekonanie chroni nas przed poczuciem winy, że sami sobie zawaliliśmy, ale jednocześnie nie pozwala nam na zmianę – dopóki „życie samo nie zdecyduje się zmienić”. Dopóki będziesz tak mówić – dopóty nic się nie zmieni.
  5. Jeśli wszystko się układa, na pewno coś się zepsuje
    Po pierwsze, takie przekonanie działa jak samospełniające się proroctwo. Sam wywołasz bowiem sytuację której się obawiasz. Poza tym, przekonanie to nie pozwala ci nigdy być szczęśliwym – jeśli tylko wszystko zacznie się układać, ty szukasz dziury w całym i zaczynasz się zamartwiać. W ten sposób nigdy nie będziesz zadowolony.

fot.:Paulo Correa

Popularity: 2% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)