5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Alkoholizm: przebieg kliniczny i rokowania

Submitted by on 6/02/2017 – 20:01Komentarze (1)

Leczenie-alkoholizmu

Jak wynika z badań, ludzie sięgają po alkohol po raz pierwszy między dwunastym a szesnastym rokiem życia. Wiek inicjacji alkoholowej z roku na rok się obniża. Pierwsze spożycie alkoholu jest najczęściej czynnością dokonywaną w grupie. W społeczeństwie istnieje wiele zwyczajów związanych z alkoholem. Z tego powodu picie alkoholu jest nie tylko akceptowane przez ogól, ale często wymuszane na jednostkach, które tego odmawiają.

Nadużywanie alkoholu

Przejście do szkodliwego używania narkotyków jest płynne. Po pierwsze, alkohol jest używany do wyzwalania pozytywnych uczuć – pozornie łagodzi niepokój i niepewność, pozwala zapomnieć o kłopotach. Na początku wywołuje uczucie zadowolenia, błogostan, pozwala na swobodne zachowanie się w towarzystwie, obniża stres. W końcu spożycie wzrasta do szkodliwego poziomu używania. Wtedy dalej pełni swoją funkcję, czyli przyczynia się do wyparcia problemów, ale powoduje też nowe problemy, które są związane ze spożywaniem alkoholu. Najczęściej są to problemy z partnerem, przyjaciółmi lub w pracy; często niemożność wypełnienia zobowiązań albo wypadek, do którego doszło ze względu na wpływ alkoholu.

Uzależnienie psychiczne

Aspekt psychicznego uzależnienia od alkoholu jest również niezwykle istotny. Psychiczne uzależnienie powoduje, że alkoholik nie bierze udziału w życiu społecznym i coraz bardziej zaniedbuje swoje zadania. Przyzwyczaja się do pewnego rytuału, jakim jest dla niego spożywanie alkoholu. Picie może być jego jedynym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Alkohol staje się dla niego ośrodkiem życia, wszystkie myśli krążą wokół następnej wypijanej butelki. Często na tym etapie alkoholik już ukrywa to, że pije.

Uzależnienie fizyczne

Na tym etapie alkoholik odczuwa somatyczne skutki odstawienia alkoholu –  od pocenia się i drżenia, po halucynacje (delirium). Uzależnienie organizmu od działania alkoholu wymaga spożywania coraz większej ilości trunku dla uzyskania tego samego efektu. Z tego powodu organizm uzależnia się coraz bardziej. W ciężkich przypadkach radykalne odstawienie alkoholu może mieć śmiertelne skutki. Dlatego powinno być przeprowadzone pod ścisłym pod nadzorem lekarza.

Rokowania

Bez leczenia średnia długość życia alkoholika jest zmniejszona o dwanaście lat. Najczęstszą przyczyną śmierci są samobójstwa, wypadki, nowotwory, choroby wątroby i serca. Pomimo konsekwentnego wykorzystania wszystkich opcji terapeutycznych, tylko 45 procent alkoholików, którzy zakończyli leczenie, utrzymuje abstynencję co najmniej przez 4 lata.

Co robić?

Uzależnienie od alkohol nie jest wadą charakteru, ale częstym zaburzeniem psychicznym, które może spotkać każdego. Z tego powodu, tak jak w przypadku każdej choroby, z problemem alkoholowym również należy udać się do odpowiedniego lekarza i podjąć leczenie. Podjęcie walki z chorobą alkoholową przyczyni się do zredukowania negatywnych skutków, jakie wiążę się z nadużywaniem alkoholu.

Klinika leczenia alkoholizmu w Poznaniu: https://nasz-gabinet.pl/poznan/detoks-alkoholowy/

Popularity: 1% [?]

Komentarze (1) »

  • pola pisze:

    Choroba alkoholowa jest trudna, to fakt. Dla mnie, jako byłej alkoholiczki chyba najtrudniejsza. Ale wyszłam z tego i wiem, że każdy ma takie same szanse na wyzdrowienie. W moim przypadku nie obyło się bez kliniki „Tu i Teraz”, gdzie leczenie uzależnień od alkoholu to ich życie – cała kadra jest po przejściach z alkoholem, dzięki czemu nie było żadnej czczej gadki, teoretyzowania problemu, braku wczucia się w sytuację, dlatego sądzę, że rokowania są tam większe, a żaden z moich poznanych tam kolegów nie pije do dziś – to chyba o czymś świadczy.

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)