5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Różności

Biegasz, pływasz, przygotowujesz się do maratonu lub triathlonu? Sprawdź, jakie badania wykonać przy sportach wysiłkowych!

Submitted by on 10/09/2015 – 21:45Komentarze (0)

strzykawka

Czy wiesz, że jeśli wyczynowo uprawiasz sport, nie powinieneś lekceważyć badań lekarskich? Nie służą one jedynie określeniu obecnego stanu zdrowia, co może uchronić cię przed poważnymi problemami, ale i pokazują, jakie efekty przynosi twój trening.

Podstawą badania laboratoryjnego jest próbka krwi. Wyniki zostaną zestawione z normą dla twojej płci i wieku. Wspomniane normy nie uwzględniają jednak indywidualnie przez ciebie wypracowanego wysiłku – przebiegniętych, wypływanych, ani przejechanych na rowerze kilometrów. Ponieważ każdy trening polega na stopniowym zwiększaniu obciążeń, które pozwalają na zmiany adaptacyjne w organizmie, to właśnie owo przystosowanie do wysiłku może sprawiać, że u osób intensywnie trenujących pojawiają się pewne odchylenia od normy. Lekarz medycyny sportowej ma pełną świadomość możliwych rozbieżności między twoimi wynikami a przyjętą normą i na pewno wychwyci faktyczne nieprawidłowości.

Badanie krwi to podstawowy miernik stanu zdrowia i wskaźnik ewentualnej choroby. Jednym z najważniejszych parametrów w morfologii jest hematokryt (HCT), który określa jaką objętość krwi stanowią krwinki czerwone. Zmiana objętości osocza zmienia poziom hematokrytu, dlatego organizm, który przystosowuje się do wysiłku, w którym traci dużo potu, ułatwia tłoczenie krwi, rozcieńczając ją. W wyniku tego hematokryt spada, ale nie oznacza to u aktywnych osób anemii, tylko adaptację. Jak jednak odróżnić niedokrwistość wynikającą z tego adaptacyjnego rozcieńczenia krwi od anemii wynikającej z niedożywienia organizmu czy choroby? Kiedy spada zarówno hematokryt, jak i hemoglobina, należy przyjrzeć się parametrowi MCV (określa średnią objętość krwinki). Jeżeli ten wynik także nie mieści się w normie, to faktycznie możemy już mówić o anemii, wynikającej na przykład z niedoborów żelaza.

Ponieważ wielu biegaczy, rowerzystów i triathlonistów to osoby, w wieku średnim, wśród badań kontrolnych należy uwzględnić EKG. Ze względu na pokonywane przez wyczynowców dystanse i wiek powyżej 45. roku życia, istnieje u nich ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Jednym z czynników, który ma silny wpływ na jej powstawanie jest podwyższony poziom cholesterolu. Norma (bez rozbicia na frakcje) dla dorosłego człowieka wynosi 200 mg/dl lub 5,2 mmol/l. Jeśli twój wynik odbiega od niej, koniecznie porozmawiaj z lekarzem. Generalnie jednak osoby bardzo aktywne są w tej korzystnej sytuacji, że regularne treningi silnie obniżają poziom cholesterolu, co pozwala zapobiegać chorobom układu krążenia. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko z cholesterolem jest w porządku, spójrzmy na poziom HDL (tak zwany dobry cholesterol) i LDL (to ten zły cholesterol). Osoby uprawiające sport wyczynowo, mają zazwyczaj HDL na dobrym poziomie, a LDL utrzymuje się u nich poniżej 135 mg/dl lub 3,5 mmol/l. Już umiarkowana aktywność fizyczna, 3 razy w tygodniu po około 45 minut, pozwalana na osiągnięcie i utrzymanie właściwego poziomu i proporcji cholesterolu.

WBC czyli leukocyty, to oznaczane w morfologii białe krwinki. Ich zadaniem jest ochrona organizmu przed atakiem wirusów i bakterii, szczególnie w okresie osłabienia organizmu, także podczas wysiłku fizycznego. Ten prowadzi do kilkukrotnego wzrostu ich liczby, tzw. leukocytozy. W okresie regeneracji organizmu „biała armia” stopniowo wycofuje się, jednak po kilkugodzinnych zawodach sportowych parametry te mogą wracać do normy nawet przez 24 godziny.

Kiedy wykonywać badania?

Jeżeli uprawiasz intensywny sport, podlegasz pewnemu cyklowi treningowemu. Najlepszym momentem na badania jest czas, kiedy po odpoczynku planujesz swoje kolejne wyzwania. Warto wtedy określić punkt wyjściowy. Inne praktykowane podejście to wykonywanie badań co około półtora miesiąca. Jeżeli zauważysz zmiany w samopoczuciu w czasie treningu lub tuż po nim, a twoje wyniki badań krwi lekarz ocenił jako właściwe, wróć do lekarza w celu ustalenia dalszej diagnostyki.

Sportowcy zazwyczaj mają świadomość tego, jaka dieta jest wskazana przy intensywnych treningach, czasem jednaka warto pokusić się o potwierdzenie naszej wiedzy u lekarza sportowego lub/i dietetyka. Decydując się na intensywne treningi, warto zadbać o łatwy dostęp do lekarza ogólnego, sportowego i właśnie dietetyka, na przykład wykupując abonament w jednej sieci przychodni oferujących kompleksową opiekę medyczną.

Artykuł przygotowany przez specjalistów serwisu https://medipartner.pl

Popularity: 1% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)