5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Różności

Bóle pleców nie muszą trwać wiecznie. 5 porad jak dbać o ciało w czasie ograniczonej aktywności fizycznej.

Submitted by on 14/01/2016 – 12:41Komentarze (0)

Man listening music at work

Ból pleców jest rodzajem bólu odczuwanego po stronie grzbietowej wzdłuż długiej osi ciała i często dotyczy odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa (potocznie określany jako ból krzyża).

Jest to objaw bardzo powszechny, mogący towarzyszyć schorzeniom zarówno struktur kostnych, jak i chorobom rdzenia kręgowego czy nerwów, jednak najczęściej spowodowany jest przeciążeniem mięśni grzbietu przy długotrwałym siedzeniu czy staniu oraz nieprawidłową postawą ciała.

Niejednokrotnie jego opanowanie wcale nie wymaga wyszukanej diagnostyki, kosztownego leczenia farmakologicznego czy uciążliwej rehabilitacji, a jedynie skorygowania postawy ciała i wprowadzenia w życie codzienne kilku istotnych zasad profilaktycznych.

Ból pleców – choroba cywilizacyjna?

Ból pleców bez wątpienia można uznać za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Według różnych źródeł na ból pleców cierpi od 60 do 80% społeczeństwa w krajach wysoko rozwiniętych.

Nieustanny postęp technologiczny, skutkujący rozpowszechnieniem się w naszych domach i miejscach pracy komputerów, z jednej strony jest zjawiskiem korzystnym, z drugiej jednak sprawia, że co raz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, ograniczając swoją aktywność fizyczną do niezbędnego minimum. Warto zaznaczyć, że problemy z bólem pleców dotyczą nie tylko osób starszych. Jest to również poważny problem młodzieży i dzieci, które niestety niejednokrotnie wolą zamienić np. grę w piłkę z kolegami na rozgrywkę przed ekranem monitora.

Przeciążenie – główna przyczyna dolegliwości bólowych

Wydaje się, że teorią najlepiej tłumaczącą przyczyny większości zespołów bólowych pleców jest ta, wskazująca na przeciążenie kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych. Związane jest ono z przewlekłymi, nakładającymi się na siebie obciążeniami, podczas których dochodzi do przekroczenia wytrzymałości mechanicznej  lub wydolności czynnościowej stawów, mięśni, ścięgien, więzadeł czy krążków międzykręgowych.

Nadmierne obciążenie kręgosłupa może skutkować przepukliną jądra miażdżystego, potocznie zwaną „wypadnięciem dysku”. Może do niego dojść zarówno na skutek jednorazowego znacznego przeciążenia, a także w wyniku nakładania się przeciążeń i mikrourazów. Przepuklina jądra miażdżystego w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie, jest przyczyną dolegliwości bólowych, a niejednokrotnie wymaga zabiegu operacyjnego.

Stałe występowanie niekorzystnych czynników w postaci przeciążeń układu ruchu oraz stresu psychicznego w połączeniu z nieuniknionymi zmianami związanymi ze starzeniem organizmu implikują powstawanie utrwalonych zmian zwyrodnieniowych.

  1. Dbaj o właściwą postawę ciała i ergonomię miejsca pracy

Podczas pracy powinno się dbać o właściwą postawę.

Pozycja siedząca z głową pochyloną lub z zadartą do góry, brak podparcia pleców – to wszystko może powodować problemy związane z dolegliwościami bólowymi grzbietu.

Niezwykle ważna jest również organizacja miejsca pracy – warto zadbać o właściwe ustawienie monitora, odpowiednie krzesło i biurko spełniające podstawowe zasady ergonomii. Nie bez znaczenia jest także stosowne oświetlenie i brak hałasu.

  1. Krótkie przerwy wykorzystaj na ćwiczenia

Podczas pracy warto robić krótkie przerwy na wykonanie kilku prostych  ćwiczeń – niektóre można wypróbować nawet nie wstając z krzesła i nie wzbudzając zainteresowania współpracowników. Bez względu na rodzaj ćwiczeń, należy wykonywać je poprawnie, z należytą starannością – tylko wtedy mogą one przynieść oczekiwaną korzyść.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie ćwiczenia mogą zmniejszyć Twoje dolegliwości bólowe, wejdź na stronę: https://medistore.com.pl/konsultacje-lekarskie/dorosli/konsultacja-w-poradni-bolu-plecow i umów się na konsultację w Poradni Bólu Pleców w Twoim mieście.

  1. Bądź aktywny

Co raz więcej osób woli spędzać czas wolny biernie, unikając jakiejkolwiek aktywności, która pozwoliłaby zniwelować negatywne skutki siedzącej pracy. Systematyczne ćwiczenia są niezbędne dla zachowania sprawności fizycznej i utrzymania dobrego samopoczucia.

W trosce o zdrowe plecy zalecane są przede wszystkim takie formy aktywności jak spacery, marsz, bieganie, pływanie lub jazda na rowerze. Z kolei sporty wymagające gwałtownych ruchów, szarpnięć nie powinny być uprawiane przez osoby z dolegliwościami bólowymi pleców.

Bez względu na rodzaj aktywności zawsze należy pamiętać o rozgrzewce, która pozwoli uniknąć kontuzji i urazów.

  1. Zadbaj o dietę

Nadwaga i otyłość są jednymi z największych wrogów zdrowych pleców – wpływają na wzrost obciążenia układu ruchu, a co za tym idzie, także i nasilenia zmian zwyrodnieniowych.

Dobierając codzienną dietę, zadbaj nie tylko o odpowiednią kaloryczność posiłków, ale także o to, by zawierała ona produkty bogate w wapń, który wzmacnia kości i zapobiega rozwojowi osteoporozy.

  1. Zapanuj nad stresem

Co prawda całkowite wyeliminowanie stresu z naszego życia jest niemożliwe, jednak należy spróbować nauczyć się nad nim panować. Nie odmawiaj sobie chwili wytchnienia – relaksująca ciepła kąpiel lub odprężający masaż skutecznie zredukują napięcie zarówno to psychiczne, jak i mięśniowe oraz złagodzą ból pleców.

Popularity: 1% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)