5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Uczucia

Chcesz mieć szczęśliwe małżeństwo? Odpuść sobie macierzyństwo

Submitted by on 21/04/2009 – 15:30Komentarze (0)

rodzinaTeza że prawdziwa rodzina powstaje dopiero wtedy kiedy pojawia się dziecko i opinie na temat tego, że nie można budować szczęśliwego związku bez dzieci można włożyć miedzy bajki. Mało tego, jeśli rychło po ślubie planujesz dzieci pogódź się z faktem że przestaniecie być tak szczęśliwą parą jak teraz. Zwłaszcza jeśli urodzi Wam się córka!

Pojawienie się dziecka w rodzinie to spore zmiany – wie o tym nawet ten, kto jeszcze własnego potomstwa się nie doczekał. Większa ilość obowiązków, wyższe potrzeby ekonomiczne, mniejsza ilość czasu jaką partnerzy mają dla siebie wystawia małżeństwo czy związek na poważną próbę. Z reguły jednak mówi się o tym iż wprawdzie mając dziecko jest nieco trudno, ale za to jest to przecież taka radość! No i tu pojawia się klops – bo pozytywne skutki posiadania dziecka wcale nie są tak duże – a przynajmniej nie w kontekście spostrzegania własnego związku jako szczęśliwy.

W opisie badań nad szczęśliwością w związkach a rodzicielstwem, opublikowanych w Journal of Personality and Social Psychology, możemy przeczytać, że „na 218 zbadanych par z których 132 miały dzieci, a 86 nie – po 8 latach małżeństwa spadek satysfakcji z małżeństwa obserwować można było u wszystkich par – ale u tych z dziećmi w znacznie większym stopniu”. Szczególnie mocny spadek satysfakcji małżeńskiej następował wkrótce po urodzeniu dziecka. Najbardziej znaczące zmiany dotyczyły zwiększonej konfliktowości względem partnerów, spadku pewności co do przyszłości związku u kobiet oraz spadku zaangażowania w związek u mężczyzn.

Największe ryzyko spadku satysfakcji z małżeństwa statystycznie mamy wtedy, kiedy urodzi się dziewczynka. Psychologowie upatrują powodów w tym że ojcowie nieco mniej angażują się w wychowanie córek niż chłopców – w efekcie czują się mniej związani z rodziną, a matki bardziej obciążone, mężowie bowiem mniej im pomagają – to zaś wzmaga konfliktowość i obniża zadowolenie z małżeństwa.

Oczywiście, badania nie powinny nikogo zniechęcać do posiadania dzieci, warto jednak uświadomić sobie, że pojawienie się dziecka to trudny okres dla obojga partnerów i warto po narodzinach czas poświęcić nie tylko maleństwu, ale również sobie nawzajem. Radość z posiadania dziecka nie zrównoważy bowiem zwiększenia dystansu między partnerami i braku czasu dla siebie nawzajem.

Popularity: 2% [?]

Źródło tekstu: http://www.webmd.com/sex-relationships/news/20090414/kids-can-make-a-beautiful-marriage-ugly

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)