Depresja u seniorów
29/03/2018 – 20:49 | Komentarze (0)

Depresja u osób w podeszłym wieku, wbrew pozorom, jest dość częstym zjawiskiem. Jej objawy są jednak powszechnie mylone z innymi dolegliwościami bądź bagatelizowane przez samych chorych, co znacznie zmniejsza wykrywalność i utrudnia postawienie jednoznacznej diagnozy. …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Uczucia

Ciepło fizyczne a ciepło emocjonalne

Submitted by on 7/01/2009 – 11:00Komentarze (1)

Chcecie wzbudzić w kimś pozytywne emocje? Włóżcie mu do ręki kubek z gorącą herbatą! Według badań przeprowadzonych przez badaczy z Uniwersytetu w Kolorado (Bargh i Lawrence Williams) ciepło emocjonalne jest mocno zależne od ciepła odczuwanego w sposób fizyczny. Badacze udowodnili, że jeśli trzymamy w rękach kubek z ciepłym napojem i w ten sposób ogrzewamy sobie ręce, to jesteśmy zarówno bardziej pozytywnie nastawieni do innych jak i bardziej skłonni do tego aby dzielić się tym co mamy z innymi!

W badaniach przeprowadzonych w sposób eksperymentalny, Williams i Bargh dawali studentom do potrzymania kubek z napojem. Raz zimnym, raz gorącym. Następnie studenci mieli kilka chwil porozmawiać z obcą sobie osobą, a następnie pytani byli o wrażenia i o to, czy poleciliby tą osobę do pracy. Ci studenci, którzy mieli ciepłe od trzymania kubka z herbatą dłonie, byli bardziej skłonni polecić kandydata do pracy.

Badania miały jeszcze drugi etap. Najpierw część studentów trzymała w rękach paczki z lodem a druga część z ogrzewaczami chemicznymi a następnie każdy student otrzymał atrakcyjne kupony rabatowe i miał zadecydować czy zatrzyma je dla siebie, czy też odda je przyjacielowi. Ci którzy trzymali ogrzewacze, chętniej oddawali kupony, ci zaś, którym ręce nieomal zamarzły od trzymania worków z lodem zachowywali się bardziej ksobnie i zachowywali kupony dla siebie.

Jakie wnioski wysnuli badacze? Otóż stwierdzili, że poczucie ciepła fizycznego ma wpływ na naszą ocenę innych pod względem kolorytu emocjonalnego. Jednym słowem, jeśli chcemy, aby nasza koleżanka podzieliła się z nami ciastkiem, najpierw kupmy jej kawę w automacie…

fot.: Salomé

Popularity: 3% [?]

Komentarze (1) »

  • Evala pisze:

    dobra rzecz 😉 jak będę chciała zyskać czyjeś względy będę tam chodzić z kubkiem kawy ;]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)