Co może być przyczyną krwi w kale?
Krew w stolcu to bardzo niepokojący objaw, który oznacza różne nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć leczenie. Co dokładnie może oznaczać krew w kale?
Krew w kale – częste przyczyny
Za krew w kale najczęściej odpowiada krwawienie z układu pokarmowego, choć czasem przyczyną są również wrzody lub żylaki. Jednym ze schorzeń są hemoroidy, nazywane krwawnicami. To żylaki odbytu, których objawy się wyjątkowo nieprzyjemne. W trakcie wypróżnień chory odczuwa ból, świąd oraz pieczenie, a w kale pojawia się domieszka świeżej krwi. Hemoroidów nie należy lekceważyć! Zwykłe preparaty dostępne bez recepty mogą nie wystarczyć, dlatego należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Inną przyczyną krwi w kale mogą być różnego rodzaju stany zapalne błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Bezpośrednią przyczyną może być także choroba wrzodowa żołądka. W takich przypadkach stolec ma ciemną, czarną barwę. Czasem towarzyszą temu również wymioty, przypominające fusy od kawy (również z domieszką krwi).
Kolejną przyczyną krwi w kale może być wrzodziejące zapalenie jelita grubego, które charakteryzuje się cuchnącymi stolcami ze śluzem i świeżą krwią, wydostającą się z wrzodów.
Infekcje wirusowe i bakteryjne
Również odpowiadają za krew w kale. Mogą objawiać się w formie biegunki, a także towarzyszących bólów brzucha, gorączki, duszności i osłabienia. W takim wypadku również jak najszybciej skonsultujmy się z lekarzem! Zaniedbanie może prowadzić do przykrych powikłań.
Krwawienie utajone
Nie zawsze krew w stolcu można zobaczyć, czasem jest to tak zwana krew utajona, którą wykrywa się dopiero po zrobieniu badań laboratoryjnych. Może ona oznaczać np. rak jelita grubego, choć wykrywa się go zaledwie u dwóch procent badanych osób. Krwawienie utajone może być wynikiem polipów jelita grubego, czyli łagodnych gruczolaków, które z czasem mogą przerodzić się w nowotwór. Taki proces trwa nawet dziesięć lat! Dlatego wczesna diagnostyka może uratować pacjentowi życie.
Nie lekceważmy problemu. Krew w kale jest stanem alarmującym, który wymaga konsultacji z lekarzem i podjęcia leczenia! Niektóry stany zapalne, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna (tu także w kale pojawia się krew), należą do grupy przewlekłych i nieuleczalnych, dlatego wczesne leczenie pomoże złagodzić uciążliwe objawy.
Popularity: 1% [?]