5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Cyberstalking (nękanie w Sieci), czyli miłosna obsesja w Internecie

Submitted by on 11/01/2010 – 09:00Komentarze (0)

obsesyjna-miloscCyberstalking to pojęcie stosunkowo nowe. Wywodzi się od stalkingu – zjawiska, o którym dopiero od kilku lat się w Polsce mówi, choć mamy już kilkanaście ofiar o których wiadomo i pewnie znacznie więcej tych, wobec których słowa stalking się nie używa. O co chodzi? O obsesję na punkcie drugiej osoby, która przez stalkera (prześladowcę) jest brana za miłość. Obsesję tak silną, że stalker może nawet zabić.

Cyberstalking to w zasadzie to samo co stalking  (polska nazwa – nękanie) tyle, że proces prześladowania odbywa się poprzez Internet. Nie znaczy to wcale, że jest mniej uciążliwy dla ofiary. W tradycyjnym stalkingu prześladowca śledzi ofiarę, próbuje z nią rozmawiać, dotykać, w końcu zaczyna być agresywny. Może napaść, pobić, zgwałcić a nawet zabić. W niebezpieczeństwie są również bliscy ofiary. Cyberstalking w początkowej fazie nie grozi śmiercią (choć może się przerodzić w zwykły stalking). Ofiara jest jednak molestowana on-line. 300 wiadomości na gadu i maili. Komentarze na forach internetowych, oczernianie „ukochanej lub ukochanego” w Internecie, pisanie do jego/ jej znajomych fantazji na temat związku stalkera z ofiarą to tylko kilka przykładów tego, co może przyjść do głowy prześladowcy. Paradoksalnie, ze względu na materiał dowodowy prościej jest udowodnić na policji nękanie w Internecie niż nękanie w realu.

Stalking – psychologia prześladowcy, czyli skąd się bierze obsesyjna miłość?

Najwięcej przypadków stalkingu to sytuacje porozstaniowe. Porzucona dziewczyna nie może pogodzić się z rozstaniem i zaczyna za wszelką cenę walczyć o swoje uczucie. Tak naprawdę nie chodzi tu jednak o miłość  lecz o fakt bycia porzuconym. Osoby, które mają tendencję do tego by zostać stalkerem to najczęściej osoby, które przeżyły wcześniej poważne porzucenie (pierwsza miłość lub porzucenie w rodzinie – przez ojca lub matkę). Dlatego potrzebują przynależności za wszelką cenę, a kolejne odrzucenie jest dla nich nie do zniesienia. Niektórzy stalkerzy zaczynają prześladować ofiarę pomimo braku jakichkolwiek łączących ich relacji (tak było w przypadku zamordowanej przez prześladowcę Agnieszki Kotlarskiej -miss Polski). Ich ofiara albo przypomina im osobę, która ich porzuciła albo też w chwili „zakochanie” odczuwają duże pobudzenie, które błędnie interpretują jako miłość. Prześladowcami częściej zostają kobiety niż mężczyźni. Jedno jest pewne – są to osoby które w momencie dokonywania nękania nie są zrównoważone emocjonalnie.

Co zrobić jeśli prześladuje Cię cyberstalker/ka?

Przede wszystkim zachowuj wszelkie maile i wiadomości na komunikatorze – mogą być koniecznym dowodem, jeśli zdecydujesz się zgłaszać sprawę na policję. Poza tym, nie reaguj. Nie odpisuj na wiadomości nawet jeśli będziesz bardzo zdenerwowany/a. Dla prześladowcy Twoje zareagowanie nawet na co 30 tego maila jest utrzymywaniem z Tobą kontaktu. To nie ważne kiedy napiszesz i co napiszesz. Ważne, że napiszesz.

Popularity: 3% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)