5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Czekolada może pogłębić depresję

Submitted by on 13/12/2008 – 20:06Komentarze (1)

Mówi się, że czekolada poprawia nastrój i wpływa na dobry humor. Wiąże się to ze stymulacją układu dopaminy w mózgu, która wpływa na poczucie przyjemności. Niestety, najnowsze badania nad spożywaniem czekolady w różnych stanach emocjonalnych i jej antydepresyjnymi właściwościami, ujawniły, że nie zawsze czekolada będzie podwyższać nastrój. Może go nawet w ogólnym rozrachunku obniżać – czyli u osób które jedzą czekoladę aby poprawić sobie nastrój, może ona go w rzeczywistości obniżyć. Depresja nie zawsze lubi czekoladę.

Jak to się dzieje?

Otóż naukowcy odkryli, że osoby jedzące czekoladę można podzielić na dwie grupy – pierwsza to osoby, które jedzą czekoladę dla przyjemności, jaka z jej jedzeniem się wiąże. To osoby które traktują jedzenie czekolady jako taką samą przyjemność, jak wypicie kieliszka dobrego wina, czy dobry film. Drudzy, to osoby, które jedzą czekoladę z nudów, albo ze smutku, traktując ją jako remedium na poprawienie nastroju.

Okazuje się, że w zależności od tego, jaka motywacja towarzyszy osobie jedzącej czekoladę, uaktywniają się w mózgu inne neurotransmitery. I tak, jedzenie czekolady dla przyjemności powoduje wzrost serotoniny, a więc rzeczywiste odczucie większej przyjemności. Jedzenie zaś czekolady jako lekarstwa na chandrę powoduje krótkotrwały wyrzut opiatów endogennych (naturalne wytwarzane w naszym ciele substancje redukujące ból i podwyższające nastrój). W trakcie wyrzutu opiatów rzeczywiście czujemy się lepiej, ale po nim przychodzi kac, czyli obniżenie nastroju, do poziomu niższego niż przed wyrzutem.

Professor Gordon Parker, którego badania na temat związku czekolady i depresji zostały opublikowane w Journal of Affective Disorders mówi że czekolada może mieć pozytywny wpływ na podwyższanie nastroju osoby chorekj, ale po pierwsze, aby zastąpić pojedynczą tabletkę zawierającą środek antydepresyjny, trzeba by było zjeść całą ciężarówkę pełną czekolady, a po drugie, zła motywacja, może obniżyć efektywność czekolady i pomóc jedynie temporalnie.

źródło: abcnewsonline.com
fot.: Nick Benjaminsz

 

Popularity: 2% [?]

Komentarze (1) »

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)