5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Czy szczęście jest dziedziczne?

Submitted by on 19/05/2009 – 09:00Komentarze (1)

czyli czy istnieje smutny plemnik?

wesoly-plemnikWiemy już, że szczęście może być zaraźliwe, ale czy może być dziedziczne? Aby tak mogło być, szczęście musiałoby być zapisane w genach. Dr Alberto Halabe Bucay z Instytutu badawczego Halabe i Darwich w Meksyku twierdzi że tak właśnie jest. A upraszczając nieco jego koncepcję, uważa on, że poszczególne plemniki czy komórki jajowe mogą być bardziej lub mniej szczęśliwe lub depresyjne. Jak to możliwe?

Otóż Dr. Halabe Bucay uważa, że substancje chemiczne, które wytwarzają się w mózgu pod wpływem różnego rodzaju emocji mogą wpływać na komórki rozrodcze. Miałoby to działać dokładnie tak jak wpływają owe substancje na zmiany genetyczne w komórkach. Hormony i neurotransmitery będące wynikiem określonych reakcji emocjonalnych miałyby wpływać na komórki rozrodcze i w zależności od tego czy poczęcie dziecka odbyłoby się wtedy kiedy partner miał dobry okres i dysponował zadowolonymi plemnikami, czy też miał okres gorszy i jego plemniki „były smutne„, tak miałoby to oddziaływać na psychikę dziecka.

Koncepcję swą dr Halabe oparł na dowodach związanych z tym, że zarówno na męskie, jak i żeńskie komórki rozrodcze wpływać może marihuana, heroina i inne zewnętrznie dostarczane narkotyki, jak i nasze wewnętrzne dragi, czyli endorfiny. Skoro wywołują one zmiany w komórkach, to być może emocje wyzwalające substancje chemiczne również mogą „naznaczyć” komórki rozrodcze.

Wiadomo, że nastrój i zachowanie rodziców wpływa na dzieci, ale czy emocje rodziców mogą wpłynąć na dziecko jeszcze przed jego poczęciem? Koncepcja jest dość fantastyczna, choć naukowcy twierdzą zgodnie, że zarówno nie taka zupełnie bezzasadna, jak i mocno interesująca. Dla pewności, na razie nie „róbmy” dzieci kiedy jesteśmy źli, smutni czy mamy nastrój depresyjny.

Popularity: 1% [?]

Źródło tekstu: www.medicalnewstoday.com/articles/150202.php

Komentarze (1) »

  • tomczk pisze:

    Ciekawa informacja mam nadzieję, że w przyszłości ten temat się rozwinie 😀
    Czytałem jakiś czas temu, że właśnie to czy będziemy szczęśliwi w życiu czy nie, albo raczej czy będziemy optymistami czy nie zależy w bardzo dużej mierze od genów, którymi zostaliśmy obdarzeni.

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)