5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Różności

Czy to już? W oczekiwaniu na pierwsze oznaki porodu

Submitted by on 4/01/2017 – 16:28Komentarze (0)

canpol1

Na ten moment każda przyszła mama czeka z niecierpliwością, ale też z lekką obawą. Im bliżej przewidywanego terminu narodzin dziecka, tym bardziej napięcie rośnie. I choć nawet najlepszy lekarz nie jest w stanie przewidzieć kiedy maluch się urodzi, to są objawy, które mogą wskazywać, że poród zacznie się już niedługo.

Pierwsze oznaki porodu mogą pojawić się już na kilka tygodni przed rozwiązaniem, dlatego warto uważnie obserwować swoje ciało. Warto przy tym pamiętać, że każda kobieta jest inna i inna jest każda ciąża, dlatego nie wszystkie objawy pojawią się u każdej przyszłej mamy.

Pierwsze zwiastuny porodu

Jednym z pierwszych objawów końcówki ciąży jest przypływ energii, nazywany często syndromem wicia gniazda. Potrzeba generalnych porządków w mieszkaniu czy wyprania i wyprasowania sterty niemowlęcych ubranek może oznaczać, że poród jest blisko.

Dość wcześnie u wielu kobiet pojawiają się też skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. Lekarze mówią, że w ten sposób macica ćwiczy przed porodem. Skurcze przepowiadające są nieregularne, niebolesne, część ciężarnych odbiera je jako charakterystyczne twardnienie macicy.

Innym wczesnym zwiastunem porodu jest obniżenie się brzucha. Związane jest to z pozycją, którą przyjmuje dziecko w brzuchu. Układa się główką do dołu, a im bliżej terminu porodu, tym mocniej wstawia się w kanał rodny. Wiele mam wyraźnie odczuwa ten moment, bo dziecko zaczyna jeszcze intensywniej naciskać na pęcherz, ale zmniejsza ucisk na górną część brzucha, więc łatwiej się oddycha. Dla niektórych kobiet jednak, zwłaszcza tych, które są w ciąży kolejny raz, moment obniżenia się brzucha jest niezauważalny.

Wczesne oznaki porodu

Przed porodem częstym objawem jest wilczy apetyt. To podświadome działanie organizmu, który dzięki temu magazynuje energię. Będzie potrzebna w czasie porodu – to duży, często wielogodzinny wysiłek!

Innym sygnałem organizmu zwiastującym rychłe rozwiązanie jest biegunka lub wymioty. W ten sposób ciało przyszłej mamy oczyszcza się przed porodem.

U niektórych kobiet krótko przed porodem odchodzi czop śluzowy, czyli swoisty korek, zamykający szyjkę macicy. Czasami pojawia się w całości, czasami odrywa się stopniowo, ale bywa, że dzieje się to dopiero w szpitalu w czasie porodu. Czop śluzowy jest galaretowaty, mleczny lub podbarwiony krwią. Nie da się go pomylić ze zwykłym śluzem.

Zaczęło się!

W filmach poród zaczyna się zwykle od widowiskowego odpłynięcia wód płodowych. W rzeczywistości wody często odchodzą dopiero przy porodzie. Częściej sączą się powoli, mogą mieć postać jasnej lub zabarwionej na różowo wydzieliny. Zwykle jest to sygnał, że czas się wybrać do szpitala. W większości z nich obowiązuje zasada, że w ciągu 24 h od odpłynięcia wód płodowych dziecko powinno się urodzić.

O wiele częściej poród zaczyna się od skurczy i rozwierania się szyjki macicy. To objaw, którego żadna przyszła mama nie przegapi. Kiedy skurcze stają się regularne, bolesne, nie przechodzą po kąpieli lub prysznicu, a przy tym zmniejsza się odstęp między nimi, to trzeba jechać na porodówkę. Już niedługo dziecko pojawi się na świecie!


Popularity: 1% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)