5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Uczucia

Czy ulubiony kolor i ulubiona muzyka są ze sobą powiązane?

Submitted by on 3/08/2014 – 22:57Komentarze (0)

Jaki jest wasz ulubiony kolor? Statystycznie, większość ludzi na świecie lubi niebieski. Oczywiście nie jest to reguła. Ulubiony kolor – jak dowodzą naukowcy związany jest bardziej z naszymi doświadczeniami niż z osobowością (choć często próbuje się dociekać na postawie ulubionego koloru jaka jest dana osoba). A z ostatniego badania Kolorowa Polska przeprowadzonego na zlecenie firmy Dekoral Fashion wynika również, że istnieje korelacja między ulubionym kolorem a rodzajem słuchanej muzyki.

Skąd bierze się ulubiony kolor?

Otóż z doświadczeń życiowych – okazuje się że lubimy kolor, który nam się dobrze kojarzy – np. jako dziecko mieliśmy ulubionego zielonego misia, to lubimy zielony. Później zakochaliśmy się w dziewczynie w bluzce morskiego koloru – lubimy morski. W naszej ulubionej knajpie są fioletowe ściany – zaczynamy lubić fiolet. Dlatego nasze ulubione kolory mogą się w ciągu życia zmieniać.

Skąd bierze się ulubiona muzyka?

Z doświadczeń i wrażliwości (o wpływie muzyki na osobowość już pisaliśmy – zapraszamy do wpisu) . Trudno tu o jednoznaczną hipotezę, ale na wybór muzyki jaką słuchamy, mają wpływ zarówno rodzice i to czego słuchaliśmy jako dzieci, jak i – później – nasza grupa rówieśnicza. W okresie dojrzewania zaczynamy też szukać grupy odniesienia, która często ubiera się podobnie – tak jak słucha podobnej muzyki. W efekcie pojawia się nasz nowy”ulubiony kolor” łączony z muzyką jakiej słuchamy.

Ta hipoteza w pewnym sensie znalazła potwierdzenie w badaniu Dekorala (patrz infografika) – okazuje się, że aż 43% miłośników rocka nosi czarne ubrania. W przypadku reggae wybór nie jest aż tak drastyczny ilościowo, ale również widać zależność – 21% słuchaczy tej muzyki ubiera się na zielono.

A jaki jest wasz ulubiony kolor i ulubiona muzyka?

Popularity: 1% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)