5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Czy z wiekiem stajemy się podobni do naszych partnerów?

Submitted by on 26/08/2010 – 13:00Komentarze (0)

„Oni tak do siebie pasują, są tacy podobni”, „Im dłużej jesteśmy ze sobą, tym bardziej stajemy się tacy sami” – czy takie stwierdzenia mają sens? Czy rzeczywiście będąc z kimś w związku z czasem upodabniamy się do siebie nawzajem? Czy też chodzi o to, że już na samym początku byliśmy do siebie bardziej podobni?

Jedno z popularnych przekonań dotyczących związków mówi o tym, ze małżonkowie – w toku bycia razem i rozwoju swojej relacji stają się do siebie coraz bardziej podobni pod względem osobowościowym. Czy to rzeczywiście prawda? Badania nad związkami wykazują, że podobieństwo ma spore znaczenie w doborze. Nie tylko wybieramy na partnerów podobne nam osoby, ale tez przyjaźnimy się z osobami o podobnych cechach i lepiej pracuje się nam z podobnymi do nas pracownikami. Nawet w rekrutacji większe szanse ma ten kandydat, który jest podobny do szefa. Czy jednak nasze wspólne życie – czy to w małżeństwie, czy w związku partnerski powoduje, że z czasem upodabniamy się do siebie?

Na takie pytanie próbowali odpowiedzieć badacze z Uniwersytetu w Michigan, którzy przeanalizowali dane z 1296 małżeńskich par, sprawdzając, czy w toku rozwoju ich relacji , cechy osobowości  zmieniały się i czy małżonkowie stawali się bardziej podobni. Wbrew obiegowej opinii okazało się, że staż małżeński nie ma wpływu na podobieństwo partnerów do siebie. Większość badanych par wcale się do siebie nie upodobniła, a dostrzegane przez nich i otoczenie podobieństwo, wynikało z tego, że podobni do siebie byli już wtedy, kiedy zaczynali się ze sobą spotykać.

Od tej nowej, naukowej reguły jest jeden wyjątek – agresja. Otóż w ramach tej cechy, widać tendencje do upodabniania się do bardziej agresywnego partnera. Badacze uważają, że taka adaptacja ma sens, jako że częstą obroną na zachowanie agresywne jest atak – czyli również agresja. Jeśli taki schemat często się powtarza, osoba która początkowo była mniej agresywna, może podwyższyć swój poziom agresji.

Jeśli zatem myślisz, że Twój mąż bałaganiarz z biegiem lat stanie się podobny do ciebie i zamieni się w pedantycznego estetę, to raczej na to nie licz.

Popularity: 1% [?]

Źródło tekstu: news.msu.edu/media/documents/2010/08/5417984b-3111-4dde-9e44-e1923f01a11d.pdf

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)