5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Czym może skutkować stałe napięcie emocjonalne?

Submitted by on 17/12/2013 – 11:35Komentarze (1)

Napięcie emocjonalne, nazywane również potocznie stresem, to cecha charakterystyczna współczesnych czasów. Natłok obowiązków domowych i zawodowych, duże wymagania otoczenia, kłopoty finansowe, szybkie tempo życia – to wszystko przyczynia się do sytuacji, w której zdecydowana większość Polaków przyznaje, że funkcjonuje w stanach permanentnego stresu. Jakie mogą być efekty takiego stanu rzeczy?

Dolegliwością związaną z nadmiernym napięciem emocjonalnym jest, między innymi, długo utrzymująca się bezsenność. Mózg, w ciągu dnia funkcjonujący na najwyższych obrotach, nie jest w stanie się wyciszyć, wręcz przeciwnie wzmaga swoją aktywność. Pomóc można sobie technikami relaksacyjnymi, jak chociażby włączanie uspokajającej muzyki. Ból głowy również może mieć swoje źródła w wysokim poziomie stresu. Ataki bólu zazwyczaj trwają kilka minut i nie przeszkadzają w codziennej aktywności, niemniej jednak są nieprzyjemne i po jakimś czasie mogą przerodzić się w dużo bardziej poważne dolegliwości. Choroby serca oraz całego układu krążenia ludzkiego organizmu także w wielu przypadkach są pochodnymi napięcia emocjonalnego. Kortyzol oraz adrenalina wpływają na funkcjonowanie naczyń krwionośnych i w efekcie mogą doprowadzić do arytmii, czy nadciśnienia, które jest bezpośrednią przyczyną zagrażającego życiu człowieka zawału mięśnia sercowego.

Ból kręgosłupa, wrzody, wypadanie włosów, a nawet kłopoty dotyczące skóry – to wszystko ma swoje podłoże w nadmiernym stresie. Co ciekawe, wymieniając przyczyny kataru wielu specjalistów wskazuje również na stres. Sam katar bowiem powinien być rozpatrywany w ujęciu holistycznym, nie tylko jako schorzenie dotyczące ciała ludzkiego, ale również jego duszy. Uczucie żalu, pustki, nagromadzenie się dużej liczby kłopotów może wywołać uciążliwy i trudny do leczenia katar. Coraz częściej napięcie emocjonalne jest podawane za winowajcę szerzenia się otyłości. Wiele osób bowiem dosłownie „zajada stres”.

Mogłoby się wydawać, że stres ma bezpośrednie przełożenie jedynie na stan emocjonalny człowieka. Okazuje się jednak, że w dużej mierze odpowiada również za ludzkie zdrowie i z tego względu należy poczynić kroki, by w swoim życiu zredukować jego poziom do minimum.

Popularity: 2% [?]

Komentarze (1) »

  • o. pisze:

    Napięcie emocjonalne potrafi dać się we znaki, ale można nad nim skutecznie zapanować. Od strony emocjonalnej najlepiej działa psychoterapia, a od strony fizycznej treningi pracy z ciałem. Gdybyście zdecydowali się powalczyć z napięciem w ciele i nadmiarem skumulowanego w mięśniach stresu to polecam sprawdzone miejsce PSYCHOMEDIC w Warszawie.

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)