5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Uczucia

Decyzje małżeńskie mężczyzn a ich wiek

Submitted by on 19/02/2009 – 15:002 komentarze

Wydawać by się mogło, że decyzja o ślubie z drugą osobą jest wypadkową naszej wspólnej woli, silnego uczucia, potrzeb, naszych emocji – innymi słowy – całkowicie zależy od nas. Tymczasem, ślub to mariaż psychologii z ewolucją – a przynajmniej w kwestii tego, jak mężczyźni dobierają sobie partnerki pod względem wieku. Okazuje się, że im mężczyzna starszy, tym młodszej partnerki oczekuje. Mało tego każdy kolejny ślub, realizowany jest z partnerką młodszą od siebie – oczywiście tylko wtedy kiedy status społeczny i ekonomiczny mężczyzny jest w stanie zainteresować młodszą kandydatkę. Starsi ale biedni, na młódkę nie mają szans.

Statystyka podaje ciekawe wnioski. W USA, w pierwszym związku mężczyzny, kobieta jest od niego młodsza średnio o 3 lata. W drugim o 5, a w trzecim już o 8. I nie jest to sprawa związana tylko z współczesnością i Ameryką- było tak od dawna i to na całym świecie. Buss w „Psychologii Ewolucyjnej” podaje przykład z XIX wiecznej Szwecji, gdzie różnica wieku pomiędzy małżonkami przy drugim ślubie mężczyzny wynosiła aż 10,6 roku.
Z czego to wynika? Oczywiście z ewolucji, czyli takiego doboru partnerki przez mężczyznę, aby w jak najbardziej skuteczny sposób mógł on przekazać swoje geny. Nie każdemu dane jest jednak posiadanie dużo młodszej partnerki tu bowiem odzywa się psychologia ewolucyjna, która każe kobiecie godzić się na związek ze starszym mężczyzną tylko wtedy, kiedy jest on jej w stanie zapewnić byt lepszy niż zdrowy, młody i silny mężczyzna.

Popularity: 2% [?]

2 komentarze »

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)