5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Depresja u seniorów

Submitted by on 29/03/2018 – 20:49Komentarze (0)

depresja-senior-mini

Depresja u osób w podeszłym wieku, wbrew pozorom, jest dość częstym zjawiskiem. Jej objawy są jednak powszechnie mylone z innymi dolegliwościami bądź bagatelizowane przez samych chorych, co znacznie zmniejsza wykrywalność i utrudnia postawienie jednoznacznej diagnozy. Niepodjęcie odpowiedniego leczenia powoduje spadek komfortu życia seniorów dotkniętych depresją, a także może przyczyniać się do pogłębiania innych chorób, na które cierpią.

Obniżony nastrój, brak apetytu, apatię czy kłopoty ze snem bardzo łatwo jest zrzucić na karb podeszłego wieku bądź innych dolegliwości, z którymi osoba chora boryka się na co dzień. W naszym społeczeństwie funkcjonuje popularne powiedzenie “starość nie radość” – i właśnie tego typu stereotypy powodują, że objawy depresji u seniorów są często bagatelizowane lub niezauważane, nawet przez najbliższą rodzinę.

Symptomy, które powinny nas zaniepokoić, to oprócz wymienionych wyżej:
– problemy z pamięcią i koncentracją
– drażliwość
– brak energii i motywacji
– pesymistyczne/czarne myśli
– hipochondria
– poczucie bycia beznadziejnym i niepotrzebnym
– nawracające myśli o śmierci lub samobójstwie

Jeśli zauważymy powyższe tendencje u kogoś nam bliskiego lub znajomego, obserwujmy czujnie, czy nie ulegają one nasileniu. Gdy w ciągu dwóch do czterech tygodni nie znikną, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z depresją bądź innymi zaburzeniami.

Szczególnie istotnym jest delikatne i ostrożne postępowanie z osobą, u której podejrzewamy to schorzenie – na kategoryczne stwierdzenia, pouczenia czy polecenia, nawet wynikające z dobrej woli i chęci pomocy, zareagować może agresją bądź zamknięciem się w sobie. Reakcja ta jedynie pogłębi już istniejące dolegliwości, bądźmy zatem powściągliwi, nie wydawajmy osądów, i przede wszystkim – oferujmy wsparcie na każdym kroku. To zdecydowanie lepsza i skuteczniejszy sposób na nakłonienie do skorzystania z pomocy specjalisty.

Bardzo często depresja towarzyszy lub następuje po specyficznych dolegliwościach somatycznych – na przykład chorobach układu krążenia, wątroby, nowotworach lub cukrzycy. Często też pojawić się może wraz z rozwojem choroby Alzheimera – osoba dotknięta tym schorzeniem cierpi z powodu wahań nastroju, pogarszającej się pamięci oraz koncentracji, a jej relacje z bliskimi wystawione są na ciężką próbę. Sytuacja ta wymaga szczególnego podejścia, zarówno od rodziny, jak i od lekarza neurologa – bowiem ciężko jest na pierwszy rzut oka odróżnić objawy depresji od narastających objawów choroby
Alzheimera.

Wśród innych przyczyn zaobserwować możemy przede wszystkim śmierć współmałżonka, rodzeństwa lub bliskich przyjaciół, które wzmagać mogą poczucie osamotnienia i rozmyślania o przemijaniu i śmierci. Trudna sytuacja materialna, zwłaszcza na emeryturze, również może przyczynić się do rozwoju depresji. Innymi czynnikami ryzyka są także: niedobory witamin, spadek codziennej aktywności, brak opieki i zainteresowania ze strony bliskich osób.

Ponadto, nieleczona depresja może przyczyniać się do pogłębiania współwystępujących chorób somatycznych i nasilać ich objawy, na przykład bóle, trudności z oddychaniem czy spowolnienie psychoruchowe. Niezwykle istotnym jest zatem rozpoczęcie terapii w jak najwcześniejszym stadium rozwoju, gdyż zmniejsza to ryzyko pogorszenia ogólnego stanu zdrowia.

Leczenie depresji u osób w podeszłym wieku przebiega podobnie, jak w przypadku osób młodszych. Czasami aby zwiększyć skuteczność psychoterapii bądź w zaawansowanym stadium choroby, konieczne jest wprowadzenie również farmakoterapii, by zapewnić pacjentowi jak najwyższe poczucie komfortu oraz bezpieczeństwo. Seniorzy często przyjmują leki, które mogą wchodzić w interakcje ze środkami przeciwdepresyjnymi – konieczne jest zatem poinformowanie lekarza psychiatry o wszystkich stosowanych medykamentach oraz innych schorzeniach. Najbezpieczniejszą opcją są tutaj leki z grupy SSRI (selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny).

Wcześnie podjęte, odpowiednie leczenie depresji, jest bardzo istotne – nie tylko wśród seniorów, ale u osób w każdym wieku. Pamiętajmy zatem, by nie bagatelizować niepokojących objawów u otaczających nas ludzi, czujnie obserwować, gdy je zauważymy, oraz najważniejsze – służyć swoim wsparciem i pomocą na każdym etapie leczenia. Dzięki szybkiej reakcji możemy sprawić, że powrót do zdrowia przebiegnie znacznie efektywniej, a nawet uratować czyjeś życie. Specjaliści z poradni https://psychoterapiacotam.pl/ oferują profesjonalne wsparcie dla seniorów, którzy zmagają się z depresją lub podejrzewają, że ten problem może ich dotyczyć.

Popularity: 1% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)