5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Dlaczego kłamiemy? 6 powodów

Submitted by on 1/09/2009 – 20:003 komentarze

Być wolnym, to móc nie kłamać. A Camus

pentoZdarza Ci się kłamać? Na pewno nie? Chyba właśnie kłamiesz. Choć generalnie gardzimy kłamstwem, skłamać zdarzyło się każdemu. I choć mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi to nie przeszkadza nam to używać go często (a w przypadkach niektórych osób nawet patologicznie). Kłamstwo zawsze jest niebezpieczne – i to nie tylko dlatego, że prawda może wyjść na jaw, a my stracimy twarz, ale również dlatego, ze podkopuje zaufanie, niszczy relacje i oddala ludzi od siebie. Dlatego jeśli zdarzy ci się skłamać, warto zastanowić się dlaczego to zrobiłeś. Dzięki temu, dotarciu do źródła, można spróbować pracować nad przyczyną kłamstwa, tak aby nie uciekać się do kłamstwa w przyszłości.

Najczęstsze przyczyny kłamstwa to:

1. strach przed zranieniem siebie – kłamiemy aby ochronić siebie – i to zarówno w sensie psychologicznym (kiedy boimy się, że powiedzenie prawdy doprowadzi do tego że będziemy cierpieć) jak i fizycznym (kiedy napotkanej młodzieży w odzieży sportowej wciskamy, że jesteśmy za tą samą drużyną piłki nożnej, za którą są oni)

2. strach przed konfliktem – kłamiemy aby prawdą nie doprowadzić do konfliktu, awantury. Powiedzenie dziewczynie, że spóźniłeś się bo uciekł ci tramwaj wywoła co najwyżej drobnego focha. Prawda, o tym, że chciałeś dokończyć oglądać mecz w telewizji – może wywołać ciche dni lub karczemną awanturę.

3. strach przed zranieniem kogoś – kłamiemy, kiedy chcemy ochronić drugą osobę, kiedy wydaje nam się, że powiedzenie jej prawdy może być dla tej osoby bolesne.Tu pozostaje pytanie, czy powiedzenie drugiej osobie prawdy, nawet bolesnej, nie jest wyrządzeniem jej mniejszej krzywdy niż zabicie w niej zaufania do nas? Bardzo często też, usprawiedliwiamy swoje kłamstwa które mają na celu ochronę nas samych, ochroną innych – najpopularniejszy przykład, to nie mówienie drugiej osobie o zdradzie.

4. strach przed odrzuceniem -kłamiemy się, bo boimy się, że jeśli osoba dowie się prawdy, odrzuci nas. Ten powód,konformizm –  zbadany przez Ascha, spowodowany jest naszą potrzebą popularności i bycia częścią grupy.

5. strach przed karą – kłamiemy, bo boimy się konsekwencji naszych działań. Boimy się przyznać do błędu i wziąć za niego odpowiedzialność. Ta motywacja jest motywacją która ciągnie się za nami jeszcze od dzieciństwa – jeśli często kłamiesz z tego powodu czas popracować nad dojrzałością.

6. strach przed porażką – kłamiemy, bo chcemy podtrzymać status quo. Chcemy zatrzymać to co mamy, zamiast spadać w dół. W tym przypadku, często okłamujemy samych siebie, co jest o tyle niebezpieczne, że blokuje nas w rozwoju.

Jak widać, zawsze kłamiemy ze strachu, różnica polega tylko na tym, czego się boimy. Jeśli poradzimy sobie ze strachem, potrzeba kłamstwa przestanie istnieć, choć założenie że uda nam się przez całe życie być całkowicie szczerym w każdej sytuacji jest raczej mało prawdopodobne do spełnienia, to do takiego ideału warto dążyć. (jak się nie uda, zawsze można zażywać pentothal)

Popularity: 68% [?]

Źródło tekstu: www.philforhumanity.com/6_Reasons_Why_We_Lie.html

3 komentarze »

  • santiago34 pisze:

    Artykuł wydawałby się przekonujący,gdyby nie kryptoreklama Pentothalu.Wstyd!!!

  • This article is a translation of copyrighted material and was posted without consent. Therefore, this article is illegal and immoral. -Phil B. (The Origin Author)

  • julak pisze:

    dzieki, pomogliście w zad. domowym XD

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)