Depresja u seniorów
29/03/2018 – 20:49 | Komentarze (0)

Depresja u osób w podeszłym wieku, wbrew pozorom, jest dość częstym zjawiskiem. Jej objawy są jednak powszechnie mylone z innymi dolegliwościami bądź bagatelizowane przez samych chorych, co znacznie zmniejsza wykrywalność i utrudnia postawienie jednoznacznej diagnozy. …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Dlaczego nadzieja leczy?

Submitted by on 23/11/2008 – 20:53Komentarze (0)

Mówi się, że nadzieja jest matką głupich, jednak bez niej, niemożliwe byłoby jakiekolwiek oddziaływanie psychoterapeutyczne. Nadzieja jest niezmiernie istotnym czynnikiem zarówno w obszarze psychoterapii indywidualnej,jak i grupowej.

Po pierwsze, bez nadziei na wyzdrowienie pacjent nie podjąłby się leczenia. Bez nadziei bowiem następuje zawężenie świadomości i brak poczucia możliwości wyjścia z sytuacji choroby. Z takim zawężeniem świadomości mamy do czynienia w przypadku syndromy presuicydalnego.

Po drugie nadzieja motywuje nie tylko do wypełniania kontraktu psychoterapeutycznego, ale również do czynnego uczestniczenia w terapii i podejmowaniu prób zmiany – widać to nie tylko w trakcie obserwacji pacjenta, ale również poświadczają to badania. Istnieje bowiem pozytywna korelacja pomiędzy wysokością oczekiwań wobec terapii a efektami leczenia.
W psychoterapii grupowej, nadzieja u jednego pacjenta pozwala dodatkowo wzbudzić nadzieję u innej osoby, która obserwując progres u członka grupy nabiera większej pewności co do skuteczności leczenia i możliwości własnej poprawy stanu zdrowia i samopoczucia.

fot.: Ruth Livingstone

Popularity: 3% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)