5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Dzień bez smartfona, czyli dlaczego czujemy się źle, gdy nie mamy przy sobie telefonu

Submitted by on 22/02/2017 – 23:17Komentarze (0)

StockSnap_S5LJ43V9AP

Większość Polaków korzysta codziennie z telefonu mobilnego i nie wyobraża sobie, by miało się to zmienić. Co więcej, wiele osób reaguje silnym zdenerwowaniem na brak smartfona. Co jest tego przyczyną? Dlaczego obawiamy się życia bez telefonu?

Poczucie braku kontaktu ze światem

Smartfony przyzwyczaiły nas do tego, że w każdej chwili i z każdego miejsca możemy skontaktować się z dowolną osobą. Dla wielu osób pozbawianie tej możliwości jest równoznaczne z brakiem kontaktu ze światem. Użytkownicy smartfonów czują się osamotnieni, gdy nie mają przy sobie telefonu, nawet gdy przez cały czas mogą rozmawiać z innymi osobami twarzą w twarz. Przyzwyczajenie jest jednak silniejsze, a w skrajnych przypadkach – osoba, komunikująca się zwykle przez telefon, nie potrafi prowadzić konwersacji w tradycyjny sposób.

Brak smartfona wzmaga ponadto poczucie zagrożenia. Rodzice dają dzieciom telefon, by te informowały, kiedy wrócą ze szkoły, a żona dzwoni zaniepokojona do męża, gdy ten spóźnia się po pracy o 15 minut. Zwykle okazuje się, że nic się nie stało, jednak nieodbieranie telefonu czy niemożność zadzwonienia do kogoś z powodu braku smartfona powodują frustrację i silny lęk. Co ciekawe, zanim wynaleziono telefony mobilne, ludzie byli znacznie mniej zestresowani brakiem kontaktu z innymi i uważali, że brak wieści oznacza, iż wszystko jest w porządku. Dziś to się jednak zmieniło. W bardzo ciekawy sposób zjawisko to opisuje w swoich pracach Shirley Turkle, amerykańska badaczka i autorka książki Samotni Razem.

 Jak uchronić się przed stresem?

Niestety, w czasach, gdy nie wyobrażamy sobie życia bez smartfona, trudno jest nam uchronić się przed stresem związanym z awarią czy kradzieżą tego urządzenia. Pragniemy jak najszybciej je odzyskać i znów swobodnie kontaktować się z innymi. Aby mieć pewność, że smartfon zostanie szybko naprawiony bądź wymieniony na nowy telefon, warto zakupić polisę https://www.gadget-cover.com/mobile-phone-insurance. Mobile Phone Insurance gwarantuje wypłatę świadczenia na naprawę sprzętu bez względu na powód jego niesprawności.

Warto również codziennie przynajmniej przez godzinę lub dwie spróbować wyciszyć smartfon i nie zerkać na jego ekran. Dzięki temu zyska się zdrowy dystans do korzystania ze sprzętu, co pozwoli poczuć się spokojniej, jeżeli nie będzie się mogło skorzystać z telefonu przez jakiś czas. Dodatkowo zyska się chwilę, by pielęgnować więzi rodzinne i przyjacielskie w tradycyjny sposób.

Popularity: 1% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)