5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Emocje, stres i praca – jak rozpoznać że praca nam szkodzi?

Submitted by on 13/11/2009 – 17:002 komentarze

stres-pracaŚwietna praca do której chodzimy z przyjemnością to marzenie każdego pracownika. Niestety, nie zawsze w pracy układa nam się świetnie – czasem trafiamy do miejsca, które wysysa nas do ostatniej kropelki. Stres, nadmierne przeciążenie obowiązkami, trudności w relacjach ze współpracownikami odbijają się na naszych emocjach a te z kolei na naszym życiu prywatnym i na naszym zdrowiu. Lęk przed byciem bezrobotnym, przed zmianami, przed brakiem dochodu niekiedy hamuje nas w szukaniu nowego rozwiązania i znalezieniu nowej pracy. Nasz organizm odczuwa jednak i tak negatywne skutki stresu i daje nam na różne sposoby znać, że nasza praca nam szkodzi – jak zinterpretować te sygnały? W jaki sposób nasz organizm mówi nam o tym, że czas się pożegnać z firmą?

Zmiana wagi ciała
Szybka utrata wagi ciała (jeśli nie jesteśmy właśnie na diecie) lub przybieranie na wadze, mogą być sygnałami silnego stresu odczuwanego w pracy. Niektórzy z nas na stres reagują zanikiem apetytu – żołądek ściska się z nerwów i nie przyjmuje pożywienia. Nie odczuwamy wtedy głodu, a więc nie zauważamy że coś jest nie tak – dopóki nie zaczną spadać nam spodnie. Podobnie jest z objadaniem się – aby zagłuszyć stres kupujemy cukierki i czekoladki, które mają nam dostarczyć endorfin – nasz organizm chce po prostu poprawić sobie nastrój – w efekcie jednak zaczynamy tyć.

Tiki powieki i skurcze w łydkach
Stres prowadzi do wypłukiwania się magnezu z organizmu. Jeśli nie zmieniłeś ostatnio diety, to nie ma powodów innych niż stres na to, że nagle zaczęło ci go brakować w organizmie. Oczywiście, braki magnezu możesz uzupełnić, ale jeśli nadal będziesz pozostawał w stresogennym środowisku, stres odbije się nie tylko na drgającej powiece.

Poranne migreny i bóle brzucha
Może już zapomniałeś jak odczuwa się ból brzucha spowodowany przedegzaminacyjnym stresem, jeśli jednak zaczyna cię rano, po wstaniu, boleć brzuch (a w weekendy tego objawu nie miewasz) może to być reakcja lękowa na myśl pójścia do pracy – dokładnie taki, jaki odczuwałeś w podstawówce przed klasówką. Dla pewności zrób badanie gastrologiczne – jeszcze kilka miesięcy a możesz nabawić się wrzodów.

Częsta zgaga lub reflux
W czasie stresu i zdenerwowania może wzrastać produkcja soków trawiennych. W efekcie zaczynasz coraz częściej doświadczać zgagi i innych nieprzyjemności ze strony twojego układu trawiennego. Jeśli do tego wszystkiego jeszcze pijasz dużo kawy (w wyniku przemęczenia, bądź w wyniku stresu – kawa w pracy jest bowiem czymś w rodzaju usankcjonowanej przerwy) to możesz za kilka lat nie móc jeść połowy twoich ulubionych produktów

Obolały kark
Osoby żyjące w ciągłym napięciu często nawet nie zdają sobie sprawy, że stale zaciskają mięśnie karku i spinają ramiona. Po jakimś czasie, tak mocno się do tego przyzwyczajamy, że pełne napięcie pleców traktujemy jako coś zupełnie normalnego. Jeśli chcesz sprawdzić czy odczuwasz napięcie w pracy poproś bliską osobę o masaż. Możesz zdziwić się, jak mocno jesteś spięty.

Kłopoty ze snem
Problemy z zasypianiem bądź nadmierna senność wiążą się zarówno z nerwicą jak i depresją. Oba zaburzenia mogą wiązać się z pracą. Niestety im bardziej niewyspany jesteś, tym bardziej wrażliwy jesteś na stres i tym trudniej ci radzić sobie z problemami codziennego życia. Jeśli doświadczasz tych objawów i nie pomożesz sobie szybko, twój stan zdrowia fizycznego i psychicznego będzie się szybko pogarszał.

Wymienione wyżej objawy należy traktować poważnie. Oczywiście, zawsze warto upewnić się czy kłopoty ze snem lub reflux nie wiążą się z innymi niż stres, somatycznymi dolegliwościami – jeśli jednak nie są ci obce powyższe objawy to zastanów się poważnie, czy twoje zdrowie nie jest warte tego by zmienić stresogenne środowisko.

Popularity: 2% [?]

2 komentarze »

  • Ala pisze:

    Najgorszy jest stres w pracy. Dzień w dzień i tylko weekend ucieczki znikąd nie ma się przed nim jak ustrzec.

  • kamila pisze:

    mi na stres pomaga destresan max. jest bardzo delikatny, bo ziołowy ale ma dobrze dobrany skład. nie czuję tego napięcia i nie stresuję się tak.

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)