5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Emocje ujawniane klawiaturą

Submitted by on 12/01/2010 – 09:003 komentarze

pisanie-emocjePsychografologia potrafi określić nasze cechy charakteru a nawet określony stan emocjonalny na podstawie naszego charakteru pisma odręcznego. Nawet jednak nasze pisanie na klawiaturze jest charakterystyczne dla każdego z nas. Na podstawie tego, w jaki sposób uderzamy w klawisze – w jakim tempie i z jaką siłą można określić czy na klawiaturze pisze ta sama osoba. Teraz, naukowcy ustalili, że analizując sposób pisania na klawiaturze określić można również stan emocjonalny osoby piszącej.

Mike Dawman wraz ze swoimi asystentami z Uniwersytetu Abertay postanowił zbadać, czy na podstawie tempa oraz rytmu stukania w klawisze określić można, czy osoba która pisze jest zdenerwowana i zestresowana czy rozluźniona. Aby wprawić 35 uczestników w różny nastrój stosowano muzykę. Podczas logowania (które było podstawą określania badanych zmiennych pisania) badanym puszczano różnego rodzaju dźwięki – od kojącej muzyki, po syrenę alarmową. Aby dodatkowo określić poziom stresu, badani podczas wpisywania znaków mieli umieszczone na rękach elektrody służące do badania pocenia się rąk.

Badani logowali się tym samym loginem i hasłem. Naukowcy próbowali potem oszacować to, czy mogą rozpoznać określoną osobę jedynie za pomocą jej sposobu wprowadzania loginu i hasła – skuteczność rozpoznania tożsamości (za pomocą specjalnie w tym celu stworzonego programu) osoby była wysoka – to, kto się logował można było rozpoznać w 97,2%.

Możliwe okazało się również zmierzenie tego, w jakim stanie emocjonalnym była badana osoba w momencie wprowadzania danych do komputera – na podstawie różnic w czasie wprowadzania znaków. Niestety, nie udało się jednoznacznie powiązać na podstawie tych danych logowania z tożsamością.

Tego typu badania mogą w przyszłości doprowadzić zarówno do tego, że nie będą nam potrzebne hasła do logowania (komputer będzie w stanie oszacować tożsamość jedynie na podstawie sposobu wprowadzania hasła). Poza tym, metoda określania stanu emocjonalnego użytkownika mogłaby przydać się w sprzedaży on-line. W końcu prawie 90% decyzji zakupowych podejmujemy na postawie chwilowych emocji – dla sprzedawców umiejętność rozpoznania w jakim nastroju „przychodzimy na zakupy” mogłaby być niezłym narzędziem do tego, by wpływać na nas i zwiększać poziom sprzedaży. Naukowcy uważają też, że takie narzędzie mogłoby wykrywać to, czy nie zostaliśmy czasem przymuszeni do tego by wprowadzić hasło do komputera (czy PIN dokona) przez osobę trzecią.

Popularity: 2% [?]

Źródło tekstu: www.newscientist.com/article/dn18350-your-keyboard-knows-that-its-you-and-youre-stressed.html

3 komentarze »

  • Gander pisze:

    Analiza sposobu pisania na klawiaturze była by dobrym elementem dodatkowej weryfikacji użytkownika przy logowaniu, ale pomysł by zastąpić tym hasła to już niewypał.

  • nianiaogg pisze:

    Też mi się to wydaje dość mało prawdopodobne, ale skoro naukowcy mają takie pomysły…Z pomysłu na komputer wielkości dzisiejszego biurka, też się w czasach ODRY śmiali, a ja właśnie trzymam w dłoni dysk 320 GB mniejszy niż moja ręka 🙂

  • mamba pisze:

    Bez przesady z tymi hasłami…

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)