5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Emocjonalny wampir – 6 typów na Halloween

Submitted by on 31/10/2009 – 09:00Komentarze (1)

emocjonalny-wampirDziś Halloween (lub mówiąc bardziej po polsku wigilia Wszystkich Świętych). Dynie, nowomodnym zwyczajem dawno już wyrzeźbione, czerwone świeczki rozstawione – można zacząć wywoływać duchy. Bylibyście tylko nie wywołali wampira zamiast ducha. I to wampira emocjonalnego. Przy okazji Helloween, PsychCentral zaprezentował kilka typów emocjonalnych wampirów (czyli osób, które są niejako toksyczne – najpierw sprawiają że zaczynamy ich kochać bądź lubić, a potem wyczerpują nas emocjonalnie) – sprawdź czy któryś z nich nie siedzi właśnie obok ciebie i nie próbuje cię podgryzać.

1.Wampir – Narcyz
To wampir który wymaga nieustannej atencji. Najważniejszy jest on sam. Wymaga od ciebie abyś ciągle był blisko, zainteresowany jego problemami. Cały czas wymaga adoracji i jeśli nie jesteś jego wiernym akolitą, porzuci cię bez sentymentu – oczywiście po wyssaniu z ciebie całej energii.

2. Wampir- Ofiara
Cały świat sprzysięga się przeciwno niemu, przez co wampir ten, stale wpada w tarapaty. To ty jesteś tą osobą, która musi wyciągać mu z piersi osinowy kołek, nawet jeśli nabił się na niego wywracając się na miotłę. Jest biedny, nieszczęśliwy i chętnie pogryzie cię, jeśli tylko pokażesz mu że życie wampira ma swoje uroki a on sam jest tak naprawdę sporym farciarzem. Wampir ofiara musi być ratowany przez innych – inaczej nie umie żyć.

3. Wampir – Krytyk
Dla wampira krytyka trumna jest zawsze za ciasna, krew za mało czerwona, a ty zawsze zbyt niezręczny nawet jak na Igora. Wampir Krytyk nigdy nie jest zadowolony i uwielbia krytykować to co robisz, jak robisz i kiedy robisz. Tak naprawdę, wampira krytyka nie da się zadowolić i umie on jak nikt inny na świecie, błyskawiczną ripostą, podciąć skrzydełka każdemu nietoperzowi. Ci którzy otaczają Wampira krytyka zawsze czują się jak proch w który się dopiero mają obrócić.

4. Wampir – Kontroler
Ten Wampir nie pójdzie spać, zanim nie sprawdzi każdego okucia trumny, osobiście nie zasłoni kotar w zamku i nie zawinie swojego Igora w szali, by ten się nie przeziębił. Jest dominujący i zawsze wie najlepiej co robić. Nie przyjmuje do wiadomości sprzeciwów, wszędzie wtyka zęby i ma tak samo sztywne poglądy jak ciało nieboszczyka. Ten Wampir, wysysając ofiarę pozostawia ją malutką, zasuszoną i pełną poczucia, że sama sobie nie poradzi.

5. Wampir – Rollercoaster
Ten wampir jest nieco niezrównoważony emocjonalnie. Jednego dnia nie wychodzi z krypty i nie chce nikogo widzieć (nawet swojego Igora), na drugi dzień jest pełen energii i proponuje spacer w promieniach wschodzącego słońca. Życie z takim wampirem przypomina emocjonalny Rollercoaster.

6.Wampir – Nudziarz
Wampir Nudziarz przeżył już ponad 1000 lat. Wszystko widział, wszystko wie, nic go na tym świecie nie zadziwia, nic go nie wzrusza, nic go nie bawi. Nuda, Panie… Przebywanie z takim Wampirem, który swoją kryptę opuszcza rzadko, doprowadza do tego, że powoli zaczynasz pachnąć pleśnią i stęchlizną a Twoja młodość i energia pochłaniane są przez Wampira któremu mimo to, nadal nic się nie chce.

Nie dajcie się pokąsać!

Popularity: 4% [?]

Źródło tekstu: psychcentral.com/blog/archives/2009/10/27/5-emotional-vampires-and-how-to-combat-them/

Komentarze (1) »

  • Superfly pisze:

    Trochę ubogi i uogólniony artykuł. Jest mnóstwo typów ’emocjonalnych wampirów’, doskonale scharakteryzowała ich Lilian Glass w książce ‚Toksyczni ludzie’, oraz podała szereg porad, co robić.
    Jednak dla amatorów psychologi (lub dla zwykłych ludzi, jako przestroga) w sam raz.

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)