5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Happy slapping – czy przemoc może być rozrywką?

Submitted by on 30/01/2009 – 22:26Komentarze (1)

Happy slapping to bardzo popularna dziś forma spędzania czasu przez znudzoną młodzież. Nowa moda narodziła się w 2005 roku w Londynie, następnie bardzo szybko rozprzestrzeniła się na Szwecję, Irlandię i Hiszpanię. Czy dotarła juz także do Polski? Wystarczy prześledzić najnowsze, wgrywane przez Polaków filmiki na Youtube lub prześledzić doniesienia prasowe na temat przemocy, aby zrozumieć, że happy slapping coraz mocniej się zadomawia w Polskiej kulturze (o ile można tu w ogóle mówić o kulturze). Może lepszym wyrażeniem będzie „polska rzeczywistość”.

Zjawisko happy slappingu polega na znęcaniu się nad innymi, poprzez dokuczanie, wyśmiewanie, policzkowanie, uderzanie zrolowaną gazetą, a nawet podpalenia czy brutalne pobicia. Oprawcy uważają że wykonują owe czynności „dla jaj”. Całe zjawisko napaści najczęściej na bezbronnego, zostaje uwiecznione za pomocą kamery zainstalowanej w telefonie komórkowym i puszczone w obieg internetowy dzięki ogólnodostępnym sieciom P2P.

Spektrum form znęcania się jest dowolne- zależy od fantazji, pomysłowości autora, zmieści się tu każdy pomysł, który rozśmieszy i rozbawi kolegów. Tym lepszy, im bardziej oryginalny. Aż dochodzi do momentu, w którym granica między zabawą a przemocą zostaje przekroczona. Okazuje się wtedy, że happy slapping przechodzi w snuff movies (czyli filmy na których rejestrowana jest rzeczywista śmierć człowieka – zjawisko dość dobrze opisuje film z Cage’m „8 mm”). Przy czym o ile snuff movies mogły być swoistą „urban legend”, nikt bowiem nigdy w posiadanie takie filmu nie wszedł (a przynajmniej nie zostało to ujawnione) o tyle happy slapping z efektem śmiertelnym zdarzyło się juz kilka razy.

Kto jest odpowiedzialny za młodzież, dla której przemoc stała się rozrywką? Gdzie możemy szukać winnych happy slappingu? Brytyjskie gazety obwiniają program rozrywkowy „Jackass” i „Dirty Sanchez”, który zachęca do robienia przemocowych figli i psikusów.
Eksperci przestrzegają, że komórka i sprzęt komputerowy są dziś tanie, łatwo dostępne, nowoczesne i często używane przez młodzież do celów niekoniecznie zgodnych z prawem, czy zasadą poszanowania godności i wolności osobistej innych osób. Ani producenci sprzętu komórkowego, ani operatorzy sieci internetowych nie mają jednak pomysłu, jak uniemożliwić tę niebezpieczną grę.

Jedyną formą pomocy jaką w tym momencie można zaproponować, to psychologiczna pomoc dla ofiar happy slappingu. O ile ofiara przeżyła młodzieżowy wygłup nastolatków…

 

Popularity: 1% [?]

Komentarze (1) »

  • Karolina pisze:

    Hmm czytałam o tym ciekawą książkę. Tylko zapomniałam nazwy:(

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)