5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Jak czuć się skutecznym w życiu?

Submitted by on 4/05/2009 – 11:15Komentarze (0)

sukces-w-zyciu„Jestem beznadziejny”, „Nic mi w życiu nie wychodzi”, „Marnuję czas na głupoty”, „Jestem leniwy” – to tylko kilka epitetów którymi obdarzamy samych siebie w chwilach kiedy mamy gorszy nastrój. Takie momenty zdarzają się każdemu i powodują obniżenie poczucia naszej wartości i negatywne myślenie, które hamuje nas w rozwoju i działaniu. Poczucie skuteczności w życiu to niezwykle ważna sprawa, która broni nas przed „złym” myśleniem na swój temat. Za pomocą bardzo prostego ćwiczenia można jednak zapewnić sobie narzędzie, które w chwilach emocjonalnego dołka pozwoli nam ponownie uwierzyć w siebie i zamienić myślenie „jestem do niczego” na „mam na koncie wiele sukcesów”.

Poczucie skuteczności oraz sukcesu w życiu to nie tylko świetna praca, wysoka pensja i najnowsze auto, ale również wszystkie inne drobne rzeczy z którymi borykami się na co dzień – zapłacenie rachunków na czas, wypełnienie PITa, wsparcie przyjaciółki w jej trudnych chwilach). Niestety, w chwilach zwątpienia i obniżenia nastroju nie zwykliśmy pamiętać o tym, że to że nie mamy 5000 pensji nie oznacza że jesteśmy beznadziejni – bo przecież poza tym jesteśmy dobrymi przyjaciółmi, skutecznymi organizatorami, osobami o wielu pasjach itd. Za pomocą jednego ćwiczenia możemy zapewnić sobie ratunek na takie właśnie, kiepskie chwile.

Na czym polega ćwiczenie? Otóż wystarczy codziennie wygospodarować w ciągu dnia kilkanaście minut na zrobienie czegoś co ma konkretne i wymierne efekty. Może to być kwestia związana organizacją (np. zaplanowanie wakacji) konkretnym zadaniem (np. posprzątanie szafy czy zrobienie pary kolczyków) zdobyciem umiejętności (np. przeczytanie książki, nauka nowego słówka po włosku czy angielsku) czy wreszcie kwestia społeczna (np. spotkanie ze znajomymi, telefon do przyjaciela który ma problem z dziewczyną). Ważne, aby po wykonaniu danej rzeczy zapisać ją w „notesie sukcesów”. Nieważne jak drobne będzie nasze dokonanie- ważne, aby codziennie coś nowego pojawiało się w notesie. Dzięki takiej liście, mając doła można sięgnąć do listy i przypomnieć sobie jak wiele rzeczy udało nam się zrobić, jak efektywni jesteśmy i że tak naprawdę wcale nie jesteśmy tak beznadziejni jak nam się teraz wydaje.

fot.: Mateusz Stachowski

Popularity: 2% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)