5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Jak mniej się martwić? Grać w nogę!

Submitted by on 10/04/2010 – 08:07Komentarze (0)

Rekreacyjne uprawianie piłki nożnej ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne oraz kondycje, ale wpływa również na poprawę zdrowia psychicznego. Jak udowodnili ostatnio naukowcy, osoby grające w nogę są bardziej zmotywowane i szczęśliwe. Co ciekawe, granie w piłkę nożną nieco inaczej wpływa na kobiety i na mężczyzn.

Badania nad wpływem piłki nożnej na stan fizyczny i psychiczny graczy rozpoczęto trzy lata temu, w szeroko zakrojonym projekcie, angażującym ponad 50 naukowców z siedmiu krajów.

Chcąc zbadać wpływ samego footbolu na zdrowie, aby wykluczyć wpływ aktywności fizycznej jako takiej, badanych podzielono na trzy grupy – osób grających w nogę, biegaczy oraz grupę kontrolną. Do wzięcia udziału zaproszono „laików” w grze, czyli osoby, które wcześniej nie uprawiały amatorsko tego sportu. Badani uprawiali sport 2-3 godziny w tygodniu.

Jednym z pozytywów grania w piłkę nożną okazał się wzrost społecznych interakcji oraz zwiększenie socjalizacji u graczy. Choć biegacze również trenowali w grupach, u nich taki wzrost nie nastąpił. Naukowcy uznali, że wpływ na to ma fakt, że bieganie jest czynnością bardziej indywidualną, a biegacze trenując, mimo bycia w grupie skupieni byli bardziej na sobie. Po zakończeniu oficjalnego projektu, więcej graczy w nogę kontynuowało uprawianie sportu niż biegaczy. Naukowcy zauważyli, że ta motywacja miała źródło w chęci bycia nadal „w drużynie” i niechęci do tego, by zawieść współgraczy.

Kolejnym plusem piłki nożnej, zauważonej jednakże tylko w grupie mężczyzn, jest zmniejszenie się ilości zmartwień (a raczej fakt „mniejszego martwienia się”) w porównaniu do biegaczy czy grupy kontrolnej. Poziom „martwienia się” zmierzono na skali 0-6. Gracze w nogę, mieli średni wynik 2,8; biegacze – 4.0. Ten efekt nie występował jednak u kobiet. Naukowcy podejrzewają, że jest to kwestia tego, iż kobiety w nogę grają rzadziej i nie są do tego sportu przyzwyczajane od dziecka.

Ostatni, psychologiczny wniosek z badań jest taki, że samo uczestnictwo w zajęciach sportowych, w przypadku piłki nożnej daje więcej radości niż bieganie. Badani częściej mieli poczucie utraty kontroli nad upływającym czasem, kiedy grali w nogę – mówiąc wprost- „zapominali się” w graniu. Takie zjawisko nie występowało u biegaczy.

Wniosek jest więc prosty – wiosna przyszła, zbieramy drużynę i idziemy na boisko!

Popularity: 1% [?]

Źródło tekstu: psychcentral.com/news/2010/04/07/soccer-for-psychosocial-health/12661.html

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)