5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Jak poczuć się lepiej? Uśmiechnij się!

Submitted by on 10/08/2009 – 14:464 komentarze

usmiechnij-sieMimo, że o tym nie wiesz już poprawiłeś sobie humor po przeczytaniu samego tytułu! To co czytasz, wpływać może bowiem na Twój stan emocjonalny. Wystarczy, że czytasz takie słowa jak „uśmiechać się” „być szczęśliwym” „jestem wesoły” „żartować” czy „mieć dobry humor”- teraz musisz już być w dobrym humorze! A oto dlaczego:

To, że uśmiechanie się – nawet wywołane sztucznie (poprzez konieczność trzymania w ustach czegoś, co każe nam je rozciągnąć w niby uśmiechu) poprawia zwrotnie samopoczucie, psychologowie wiedzą od dawna. Odpowiedzialne za to są nasze mięśnie, których rozciągnięcie, mózg interpretuje jako uśmiech a co za tym idzie, mózg zaczyna uważać, że skoro się uśmiechamy, to pewnie mamy jakiś powód.
Teraz, okazało się, że nawet czytanie słów, które oznaczają coś przyjemnego i zabawnego, wprowadza nas w dobry nastrój – ale uwaga. Tak działają tylko czasowniki. Przymiotniki, takie jak „zabawny”, „śmieszny” czy „żartobliwy” już nie.

Jaka jest tego przyczyna?

Proces wpływu czytania na samopoczucie zbadano na Uniwersytecie w Amsterdamie. Najpierw sprawdzono, że kiedy czytamy słowa mówiące o dobrym humorze (czasowniki), nasz mięśnie podświadomie reagują – innymi słowy mówiąc, jeśli teraz przeczytasz , że „jesteś wesoły”, mięśnie twojej twarzy, minimalnie drgną tak jakbyś rzeczywiście był wesoły. A jak już drgną, to mózg działać zaczyna na powyższej zasadzie, czyli uznaje, że skoro się szczerzysz, to masz powód!.

Aby sprawdzić, czy sztucznie implikowane słowa o nastawieniu emocjonalnym mogą wpływać na naszą ocenę (czyli racjonalne stwierdzenie tego czy coś jest rzeczywiście śmieszne, wesołe i zabawne), jak zwykle przebadano studentów. Jednej grupie, wetknięto w usta ołówek, tak aby trzymając buzię w ciup, nie mogli się uśmiechnąć. Druga nie była niczym ograniczona. Obu grupom puszczono kreskówki, a pomiędzy nimi prezentowano wyświetlane czasowniki o pozytywnym zabarwieniu emocjonalnym (czyli „żartowanie”, „śmianie się” itd) Po serii kreskówek, studenci mieli ocenić, na ile były one śmieszne. Ci, którzy nie trzymali w ustach ołówka, a więc ci, których mięśnie mogły drgać po przeczytaniu słów ocenili kreskówki jako bardziej śmieszne, niż ci, którzy trzymali buzię w ciup. To co czytamy, może zatem wpłynąć na nasz stan emocjonalny z taką siłą, że ma on wpływ na naszą ocenę sytuacji. Tylko czekać, aż po opublikowaniu badań, dane wykorzystają spece od reklamy i będziemy mieć same śmieszne reklamy z głosem z offu – „uśmiechnij się”, „zabaw się z nami”., „rozerwij się” itd…

Popularity: 3% [?]

Źródło tekstu: www.psychologicalscience.org/media/releases/2009/foroni.cfm

4 komentarze »

  • Juti pisze:

    Artykuł przedstawia w sumie starą prawdę 🙂 Uśmiechajmy się ile się tylko da! Nie dość, że ćwiczymy mięśnie twarzy, to świadomie wpływamy na nasz i innych nastrój.
    🙂

  • kentoo pisze:

    Polecam obejżenie filmiku z amerykańskim psychologiem na temat kreatywności i szczęścia, poniżej link z polskimi napisami:
    http://dotsub.com/view/983ec667-7e78-41e7-88dd-1bbd03c374c0

  • […] pomysłu jak się wprowadzić w dobry nastrój, weź ze sobą karteczkę z napisanym kilka razy „uśmiechnij się” – nasz mózg to co czytamy zinterpretuje tak, jakbyśmy rzeczywiście chcieli się uśmiechnąć. Wielu z was […]

  • […] Czy zauważyliście, że ludzie zwykle „odśmiechują” się w odpowiedzi na czyjś uśmiech? Jeśli nie, to albo spróbujcie teraz uśmiechnąć się tak po prostu do kolegi zza biurka, albo poczekajcie do momentu, w którym ktoś się do was uśmiechnie i zwróćcie uwagę na to, jak wasze usta rozciągają się w odpowiedzi na ten uśmiech. Uśmiech jest zaraźliwy. A to nie jedyna jego cecha. Uśmiech poprawia też nastrój (wystarczy nawet samo przeczytanie słowa „uśmiech” by dzięki skojarzeniom, które się nam w głowie pojawiają, nieco się uśmiechnąć i poprawić sobie nastrój- to jest udowodnione naukowo!) […]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)