5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Jak poprawić relacje z rodzeństwem?

Submitted by on 22/06/2009 – 11:15Komentarze (0)

braciaWsparcie i bliskość, które możemy otrzymać od rodzeństwa trudno porównać z jakąkolwiek inną relacją emocjonalną. Bywa jednak tak, że zamiast miłości i zaufania, w rodzinie pojawiają się kłótnie, niechęć złość. To, że rodzeństwo kłóci się ze sobą jako dzieci nie jest niczym dziwnym, ale w dorosłym życiu, zaburzone relacje z rodzeństwem mogą mocno rzutować na ogólny stan psychiczny i poczucie zadowolenia z życia. W jaki sposób utrzymywać dobre relacje z rodzeństwem?

Dawaj wsparcie – wsparcie wobec siostry czy brata nie jest kwestią udzielania pomocy materialnej, lecz bycia blisko i niesienia chęci pomocy w różnych życiowych sytuacjach.

Pamiętaj o urodzinach – wyrazem troski i zaangażowania emocjonalnego jest pamiętanie o urodzinach, imieninach i innych ważnych dla rodzeństwa datach. Urodziny, to też dobry czas na to, by wyciągnąć rękę do siostry czy brata, jeśli jesteśmy skłóceni.

Dziel się sekretami – mówiąc innym o ważnych dla nas rzeczach sprawiamy, że osoby te czują się wyróżnione i mają poczucie, że zależy nam na nich. Znajdź w ciągu tygodnia kilka minut, by przynajmniej w skrócie opowiedzieć rodzeństwu co u ciebie słychać

Troszcz się – jeśli dzwonisz, czy odwiedzasz rodzeństwo, nie mów tylko o sobie, ale pytaj o ważne dla nich sprawy. Słuchaj uważnie i z zaangażowaniem.

Ucz się kompromisu – staraj się patrzeć na sytuację nie tylko ze swojego punktu widzenia, bądź w stanie zgodzić się na kompromis.

Nie opowiadaj o dzieciństwie obcym – podczas wspólnych imprez i spotkań, na których są osoby spoza rodziny nie opowiadaj historii z dzieciństwa, które dla twojego rodzeństwa są krępujące. Jeśli bardzo chcesz coś opowiedzieć, skonsultuj to z bohaterem opowieści.

Pamiętaj, że nie jesteście już dziećmi – wybacz i nie przywołuj sytuacji z dzieciństwa, które was poróżniły, bądź sprawiają, że wasze relacje nie są najlepsze. Przypominanie siostrze o tym, że 15 lat temu zabrała ci ulubioną lalkę ani nie poprawi waszych relacji ani nie cofnie czasu.

fot.:Stacy Braswell/SXC

Popularity: 2% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)