5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia, Uczucia

Jak poprawić sobie nastrój. Ćwiczenie

Submitted by on 13/01/2009 – 11:45101 komentarzy

Zimno, szaro, smutno. Dopiero południe, a więc przed większością nas jeszcze kilka godzin w pracy, w której na pewno zdarzy się coś nieprzyjemnego. Potem wrócimy do domu (płaczące dziecko, gderliwa żona, awaria Internetu) robiąc po drodze zakupy (kolejki, drożyzna). Jednym słowem – dramat. Jesteśmy mistrzami w narzekaniu, prawda? A narzekanie tylko wprowadza nas w jeszcze gorszy nastrój i sprawia że wszystko ma jeszcze bardziej czarne barwy. STOP! Przerwanie spirali narzekania i kiepskiego samopoczucia nie jest wcale takie trudne – można tego dokonać za pomocą jednego, krótkiego ćwiczenia, które regularnie powtarzane pomoże nam w „always look on the bright side of life„.

Ćwiczenie, (zaczerpnięte z psyblog), jest proste i wymaga zaangażowania zaledwie przez dwie minuty. Można je uskutecznić na przykład jadąc rano autobusem.
Mimo że za oknem szaro i smutno a przed godzina usłyszałeś, że „kochanie, mamusia przyjeżdża na weekend”, znajdź 3 -5 rzeczy za które możesz być dziś wdzięczny i które mają pozytywny wydźwięk. Nie muszą to być rzeczy dużego kalibru – liczy się każde najmniejsze przyjemne wydarzenie. Regularnie powtarzane ćwiczenie sprawi, że każdy ranek będzie odrobinę bardziej przyjemny, a Twoje pozytywne nastawienie pozwoli Ci dostrzegać więcej pozytywów.

Dlaczego to działa – psychologia

Do dobrobytu przyzwyczajamy się bardzo szybko (nie tylko materialnego). Dlatego bardzo szybko tracimy zdolność do cieszenia się rzeczami czy wydarzeniami w momencie ich osiągnięcia. Przykład? Proszę bardzo. Mróz za oknem daje się nam we znaki. Prawie codziennie narzekamy, że zimno, że śnieg, że paskudnie za oknem i marzymy o wiośnie, spacerach w promieniach słońca i porzuceniu kurtek i czapek na rzecz lżejszej odzieży. Podobnie było w zeszłym roku i rok wcześniej i…tak dalej. Spróbuj teraz przypomnieć sobie jak często zeszłej wiosny wstawałeś z okrzykiem „jak ciepło, jak cudownie, świat jest piękny!” Po kilku dniach przyzwyczaiłeś się do temperatury i to że wszystko wyłazi spod ziemi (uwaga na teściowe) nie było już powodem do niekontrolowanych wybuchów radości, prawda? No właśnie…
Tymczasem świadomość pozytywów które nam się przydarzają, pomaga nam docenić „tu i teraz” i sprawić że jesteśmy po prostu szczęśliwsi.

Dlaczego to działa – dowody naukowe

Badania na temat skuteczności podanego ćwiczenia przeprowadzili McCullough i Emmons. Jedną grupę osób prosili o wypisywanie co tydzień 5 rzeczy za które mogą być wdzieczni (ktre były pozytywne). Drugą grupę kontrolną, proszono o wypisanie po prostu 5 wydarzeń – bez nacechowania emocjonalnego. Po 10 tygodniach obie grupy szacowały swój poziom zadowolenia. Grupa „pozytywnie wdzięczna” okazała się o 25% bardziej szczęśliwą.

No to zaczynamy. Moje trzy miłe rzeczy na dziś:

  • Wmontowana wczoraj dodatkowa kość pamięci wyjątkowo dopaliła mój komputer
  • Przyjaciółka zaprosiła mnie na pyszny obiad (a naprawdę świetnie gotuje)
  • W radio właśnie leci Marillion

Teraz wy:

Popularity: 7% [?]

101 komentarzy »

  • Miss Don't -Care pisze:

    1. mam fajny czekoladowy sweterek
    2.byłam w D. to piękne miejsce a zaraz jadę do RZ tam też czuje się nieźle 😉
    3. Dostałam 50 zł 🙂

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)