Jak skutecznie leczyć kaszel u dzieci?
Nie zawsze rodzice są w stanie wychwycić u swych pociech pierwsze symptomy rozwijającej się infekcji górnych dróg oddechowych. Kiedy jednak pojawi się kaszel (rzecz jasna taki nieudawany), sprawa staje się jasna i trzeba szybko interweniować, aby ta niewinna z pozoru dolegliwość nie przerodziła się w coś znacznie bardziej nieprzyjemnego. Nie w każdym przypadku kaszel wymaga wizyty u lekarza, ale nie znaczy to, że można go bagatelizować – zawsze należy sprawnie działać, aby w miarę możliwości zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji oraz ulżyć dziecku.
Określenie rodzaju kaszlu
Leczenie kaszlu u dzieci bardzo często bywa przez rodziców utożsamiane z koniecznością wykorzystania każdego środka przeciwkaszlowego dostępnego bez recepty w pobliskiej aptece. Nic bardziej błędnego. Zanim w ogóle zabierzemy się za jakiekolwiek leczenie, należy najpierw prawidłowo określić rodzaj kaszlu, bowiem od tego zależy dalsze postępowanie. Jeśli mamy do czynienia z kaszlem suchym (czyli takim, w którym dziecko nie odkrztusza wydzieliny z płuc i oskrzeli), to warto wiedzieć, że zwykle jest on oznaką początkowego stadium infekcji. Oznacza to również, że mamy szansę zapobiec dalszemu rozwojowi choroby, jeśli tylko uda się ten kaszel wyleczyć. Jako środki łagodzące i przynoszące sporą ulgę dziecku stosuje się zwykle liście podbiału i prawoślaz (których podanie musi być jednak zawsze skonsultowane z lekarzem!), sporą pomocą jest też osłodzona herbata. W kaszlu suchym pomogą środki przeciwkaszlowe, natomiast nie powinno się stosować jakichkolwiek środków wykrztuśnych, ponieważ wydzielina na tym etapie jeszcze nie występuje, a wymuszone przez takie farmaceutyki dodatkowe odkrztuszanie tylko pogłębi ból gardła i jeszcze bardziej wysuszy błonę śluzową.
Kaszel mokry pojawia się w kilka dni po kaszlu suchym jako wynik nagromadzenia w górnych drogach oddechowych wydzieliny, którą następnie organizm próbuje usunąć właśnie przez odkrztuszanie. Jeśli mamy do czynienia z mokrym kaszlem, to najlepszym wyjściem będą środki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej odkrztuszanie – dobrym wyborem jest na przykład popularny i łatwo dostępny w aptekach syrop Mucosolvan, którego dodatkową zaletą jest to, że można go bezpiecznie stosować już u rocznych dzieci.
Zawsze należy pamiętać także o tym, by podawać dziecku odpowiednią ilość płynów: soki owocowe albo woda z miodem i cytryną to bardzo dobre opcje. Można również pokusić się o inhalacje z soli fizjologicznej, powinny one być jednak wcześniej skonsultowane z lekarzem. Wietrzenie domu czy mieszkania, utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza i nieprzegrzewanie dziecka także są bardzo pomocne przy walce z infekcjami dróg oddechowych.
Profilaktyka
Oczywiście zamiast leczyć kaszel u dzieci lepiej jest mu zapobiegać, często jednak nie wiemy, jakie środki zaradcze możemy podjąć, by zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych u naszych pociech. Wbrew pozorom wcale nie trzeba jakichś szczególnych działań z naszej strony – wystarczy zadbać o zdrową, bogatą w witaminy dietę, zapewnić odpowiedni odpoczynek i możliwość rozładowania stresu (dzieci także się stresują, warto o tym pamiętać) oraz ograniczyć dziecku możliwość kontaktu z osobami już chorymi, by uniknąć infekcji. Jeśli natomiast nie uda się chorobie zapobiec, starajmy się traktować antybiotykoterapię jako ostateczność, a nie uniwersalne remedium na każdą dolegliwość.
Popularity: 1% [?]