5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Różności

Jak zapobiec odwodnieniu dziecka w czasie grypy żołądkowej?

Submitted by on 26/01/2017 – 19:39Komentarze (0)

chore dziecko

Grypę żołądkową wywołują atakujące przewód pokarmowy rotawirusy. Uszkadzają jego nabłonek, powodując ostre ataki wymiotów i biegunki. To może doprowadzić nawet do odwodnienia! Jak temu zapobiec?

Objawy jelitówki u dziecka

Grypa żołądkowa, zwana również jelitówką, tak naprawdę spowodowana jest przez rotawirusy atakujące cały przewód pokarmowy. W ciągu pierwszych trzech dni choroba się rozwija, powodując ogólne złe samopoczucie i gorączkę, później dołączają do tego jeszcze wymioty i biegunka. Jelitówka zazwyczaj trwa do pięciu dni.

Zakażenie przewodu pokarmowego jest bardzo powszechne i bardzo łatwo jest się nim zarazić. Wirusy przenoszone są na skórze oraz drogą kropelkową, przez co naprawdę trudno uniknąć choroby. Z prędkością błyskawicy rozprzestrzenia się ona w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Chorobą można zarazić się nawet wtedy, gdy sam chory o niej nie wie, bo nie wystąpiły jeszcze objawy.

Jak leczyć grypę żołądkową?

Grypy żołądkowej się nie leczy, można jednak łagodzić jej objawy. Najpoważniejszym zagrożeniem dla zdrowia (a czasem i życia!) jest ryzyko odwodnienia – szczególnie w przypadku niemowląt i malutkich dzieci. Dlatego też podstawą powinno być regularne nawadnianie organizmu. Napoje powinny być podawane cały czas w małych dawkach (większe mogą powodować kolejne ataki wymiotów).

Wraz z biegunką i wymiotami dziecko traci – oprócz samej wody – także elektrolity, niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu. Aby je uzupełnić, możemy przygotować prosty domowy napój (letnia woda, cukier, sól) lub zakupić w aptece jeszcze skuteczniejszy specjalny płyn elektrolitowy.

Ponadto trzeba pamiętać o właściwej diecie, wspomagającej walkę z biegunkami. Niemowlęta można karmić piersią (choroba nie przenosi się w ten sposób), mleko modyfikowane można zagęszczać kleikiem ryżowym. Ten ostatni jest także zalecany dla nieco starszych dzieci, maluchom można również podawać ryż, domowy kisiel, jagody lub pieczone jabłko. Czasem lekarz zaleca również stosowanie probiotyków i leków hamujących biegunkę.

Jeśli maluch odmawia przyjmowania płynów, nie oddaje moczu, a jego skóra staje się coraz mniej elastyczna (po złapaniu w palce i puszczeniu nie wraca od razu na swoje miejsce), to musicie udać się do lekarza – są to symptomy ciężkiego odwodnienia! Być może konieczne będzie zaaplikowanie kroplówki.

Popularity: 1% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)