5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy, Uczucia

Japońskie sposoby na samotność

Submitted by on 22/12/2008 – 15:39Komentarze (0)

Japonia to jeden z najbardziej samotnych narodów świata. Mimo swojej kolektywnej kultury, związki międzyludzkie bywają tu dość powierzchowne, a ogromna ilość pracy i ciągłe późne powroty do domu nie sprzyjają pogłębianiu relacji z bliskimi. W efekcie Japończycy nie uprawiają już seksu – a ujemny przyrost naturalny skończył się interwencją rządu i prośbą skierowaną do pracodawców, aby zaczęli wypuszczać pracowników z pracy nieco wcześniej (na przykład JUŻ o 20.00).

Nic więc dziwnego, że samotni Japończycy poszukują nowych możliwości które sprawią, że przestaną tak mocno odczuwać emocjonalną pustkę w swoim życiu. To w Japonii powstało Tamagochi, to również w tym kraju zaczęto produkować poduszki dla kobiet z doszytym sztucznym męskim ramieniem, do którego kobieta może się w noc przytulić. Japonia to też salony gier naszpikowane maszynami na których można potańczyć z wirtualnym partnerem bądź napić się z nim drinka – wszystko po to, aby będąc samym nie czuć się samotnie. Warto wspomnieć, że kolektywna i teoretycznie tak mocno nastawiona na ludzi Kraina Kwitnącej Wiśni jest jednocześnie pierwszym krajem, w którym pojawiła się depresja cywilizacyjna – hikikomori.

Teraz Japończycy mają nowy gadżet zapełniający potrzebę kontaktów społecznych- nie wymagającą podlewania roślinkę, która reaguje na ludzki głos sprawiając wrażenie, że uczestniczy w konwersacji. Roślinka, o wdzięcznej nazwie Pekoppa wygląda jak rzeczywista roślinka. W doniczce zamiast ziemi ukryte są jednak kabelki i czujniki, które mają zapewnić feedback właścicielowi roślinki. Pekoppa zareaguje na każde pytanie bądź stwierdzenie właściciela, a w swoim spectrum „emocjonalnych zachowań” ma kilka możliwości – aby tym lepiej upodobnić się do żywej istoty. Pełny kontakt z drugą istotą za jedyne 26$ – tyle bowiem kosztuje Pekoppa. Przerażające? Sama roślinka nie, ale fakt, że Japończycy potrzebują takich gadżetów już tak.

Z psychologicznego punktu widzenia, takie zapełniacze emocjonalnej przestrzeni wokół człowieka mogą doprowadzić jedynie do chwilowej poprawy stanu emocjonalnego – na dłuższą zaś metę powodują tylko jeszcze większe natężenie stanów obniżenia nastroju i depresji.

informacja o Pekkopie: digitalworldtokyo.com

Popularity: 2% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)