5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia, Twórczość

Kinoterapia – rozwój intelektualny wraz z osobistym

Submitted by on 5/05/2009 – 09:00Komentarze (0)

konoterapiaKinoterapia jako jedna z form rozwoju osobistego powstała w USA w latach 80tych. Dopiero teraz udało się ją jednak sprowadzić na polski grunt. Na razie w jedno zaledwie miejsce – do warszawskiej sali kinowej Kino.Lab. Inicjatorkami pierwszej kinoterapii w Polsce są kulturoznawczyni Karolina Giedrys-Majkut, filmoznawczyni Lucyna Zembowicz, terapeutka Anna Twardowska i dziennikarka Monika Zakrzewska-Blauth.

Kinoterapia w Kino.Lab nastawiona jest na rozwój, nie na tworzenie grupy terapeutycznej. Uczestnicy poprzez film a potem jego analizę oraz przenoszenie filmowych sytuacji na własny grunt poznają siebie, identyfikują swoje obszary trudne, marzenia, problemy – innymi słowami- film wspiera świadomość własną i rozwój.

Kinoterapia może być wykorzystana w wielu obszarach terapeutycznych zarówno do wspierania terapii indywidualnej jaki grupowej. Nie jest to samodzielna metoda, nie ma więc dokładnych badań związanych z jej efektywnością. Kinoterapia ma pełnić role wspomagającą w tradycyjnych zajęciach terapeutycznych bądź rozwojowych. Nie stosuje się kinoterapii przy pacjentach psychotycznych – poza tym jednym ograniczeniem więcej obostrzeń nie ma. Prawda jest jednak też taka, że aby kinoterapia mogła być skuteczna konieczny jest pewien poziom intelektualny odbiorcy obrazu, który pozwala mu na zrozumienie metafor i symboliki filmu.

Jak działa film?

  • klaryfikuje i wyjaśnia mechanizmy psychologiczne
  • modeluje pokazując inne sposoby radzenia sobie z trudnościami
  • uwrażliwia i wskazuje inne punkty widzenia
  • może stanowić swoiste katharsis poprzez identyfikację widza z bohaterem i powtórne przeżycie sytuacji traumatycznej
  • redukuje mechanizmy obronne dzięki identyfikacji z bohaterami i przeżywaniu ich życia w bezpiecznych warunkach (kinowym fotelu)
  • uświadamia uczucia i emocje wypierane przez widza

Więcej na temat kinoterapii na stronie projektu. Kolejny film z cyklu Kinoterapia. Spotkania między kadrami już 16 maja. W ramach projektu projekcja filmu Herzoga -„Spotkania na krańcach świata”. Udział w projekcji i warsztatach to koszt 60 zł.

Popularity: 2% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)