5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Uczucia

Kobiety są zaślepiane zazdrością! Naprawdę!

Submitted by on 20/04/2010 – 09:004 komentarze

Mówi się, że miłość jest ślepa – ale ślepotę może tez spowodować u kobiet zazdrość. Jak starają się dowieść naukowcy, zazdrosna kobieta, w chwili odczuwania zazdrości, staje się ślepa na to, co ma przed własnym nosem!

Aby sprawdzić czy zazdrość wpływa na postrzeganie, naukowcy przeprowadzili nieco dziwaczny eksperyment. Steven Most i Jean-Philippe Laurenceau prezentowali kobietom zdjęcia krajobrazów które prezentowano losowo naprzemiennie wraz z nieprzyjemnymi w odbiorze zdjęciami. Zadaniem kobiet było wyłowienie ze strumienia zdjęć określonych, przyjemnych widoczków. Podczas jednak, gdy kobiety oglądały zdjęcia, siedzącym obok partnerom prezentowano zdjęcia widoków przeplatane w drugiej fazie badania zdjęciami kobiet. Mężczyźni mieli za zadanie oceniać atrakcyjność tych kobiet (w czasie gdy ich partnerki nadal „wyławiały” widoczki)

Kobiety, które okazały się bardziej zazdrosne (badano to deklaracją słowną) w trakcie badania, miały też większy problem z tym, aby skoncentrować się na oglądanych zdjęciach i znajdywać te, które miały obserwować. Innymi słowy – stawały się ślepe na to, co miały przed nosami.

Oczywiście, nie można na tej podstawie wysuwać tezy, że kobiety stają się „ślepe z zazdrości” – być może identyczny eksperyment wykazałby, że mężczyźni również odczuwają w efekcie zazdrości dekoncentrację i staja się „ślepi”. Co Wam mówi intuicja?

Poza tym, pozostaje pytanie, czy czasem inne silne emocje – smutek, złość, nie zadziałałby podobnie. Jedno jest jednak pewne – kiedy jesteśmy zazdrosne, postrzegamy świat nieco inaczej niż zwykle.

fot.:Brisbane Falling / Flickr.com

Popularity: 1% [?]

Źródło tekstu: www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1265914/How-jealousy-blind-women--new-study.html

4 komentarze »

  • Maciek pisze:

    Osobiście, od zawsze myślałem, że zazdrosna kobieta była ślepa już od dawna. Na szczęście udowodniono to naukowo, dlatego będę tu kierował zazdrośnice.

    Zazdrość to odmiana ludzkiej ślepoty – na drugiego człowieka i jego działania. Ludzie myślą, że kontrolując kogokolwiek, cokolwiek kontrolują.

    Zaufanie – przeciwieństwo zazdrości – łączy się ze zrozumieniem, co wpływa na obserwację. Zatem bez zrozumienia, nie będzie zaufania. Pozostaje zazdrość.

  • Jędrzej pisze:

    Ha, ciekawa informacja 🙂 Każde emocjonalne zaburzenie wpływa na naszą percepcję. Zatem gdyś zazdrosna proponuję echolokację: http://www.neurotyk.net/2007/08/zmyslne-zmysly/ 😉

  • I keep listening to the news bulletin talk about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you advise me please, where could i get some?

  • Rybak pisze:

    Ślepotę powoduje zazdrość i to w sumie jest bardzo trafne spostrzeżenie. Fakt nie wiadomo jak my byśmy reagowali na takie badanie, ale chodzi o kobiety. Nie jesteśmy tak emocjonalni jak panie i myślę, że można poprzez ten pryzmat skłonić się ku tezie, że zazdrość to nieodłączny element egzystencji kobiet.

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)