Depresja u seniorów
29/03/2018 – 20:49 | Komentarze (0)

Depresja u osób w podeszłym wieku, wbrew pozorom, jest dość częstym zjawiskiem. Jej objawy są jednak powszechnie mylone z innymi dolegliwościami bądź bagatelizowane przez samych chorych, co znacznie zmniejsza wykrywalność i utrudnia postawienie jednoznacznej diagnozy. …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Uczucia

Mesmeryzm, Fredro i współczesność

Submitted by on 25/12/2008 – 12:45Komentarze (2)

Mesmeryzm to teoria sprzed blisko 250 lat, której twórca Fryderyk Mesmer twierdził, że świat istot żywych wypełnia tajemniczy fluid magnetyczny, który oddziałuje na wszystkie organizmu żywe. Choroby, miały być spowodowane zaburzeniami w rozprzestrzenianiu się fluidu, a związki emocjonalne budowane w ramach oddziaływania fluidu jednego organizmu na drugi.

Choć Mesmer swoje teorie rozwijał i wykorzystywał bardziej do leczenia stanów somatycznych niż emocjonalnych, jego teoria o magnetycznym przyciąganiu się jednostek wywarła znaczny wpływ na XVIII wieczny Wiedeń i Paryż. (Mesmer bowiem po leczeniu jednej z pacjentek, która zakochując się w lekarzu wywołała skandal środowiskowy musiał salwować się ucieczką z Wiednia do Paryża).
Mesmeryzm wykorzystał nawet Fredro dając podtytuł „Magnetyzm serca” swojej książce „Śluby panieńskie”. Magnetyzm to inna nazwa mesmeryzmu, tak mocno popularnego w czasach kiedy Fredro pisał swoją historię.

Teoria Mesmera nigdy nie została zaakceptowana przez środowiska naukowe, ale stała się rewelacyjna podwaliną dla całej medycyny alternatywnej i leczeniem energią, dotykiem, kamieniami i magnesami. Współcześnie, Mesmer okazuje się wciąż żywy i to nie tylko w ramach terapii bioenergoterapeutycznych, ale również wśród osób, dla których parapsychologia stanowi realne i istniejące obiektywnie zjawiska. Środowiska naukowe – psychologowie, psychiatrzy, fizycy – nie wierzą w istnienie tajemniczego fluidu, choć z drugiej strony…nadal nie mamy sensownych teorii na temat tego, dlaczego ludzie się w sobie zakochują…

Dzisiejsze teorie miłości od pierwszego wejrzenia i romantycznego oraz pełnego uniesień wzruszenia związanego z pierwszy raz w życiu na oczy widzianą osobą propagowane są szeroko w literaturze i filmach. Nie nazywa się tego jednak mesmeryzmem – trąci to bowiem parapsychologią i czasopismami typu „Wróżka” – co de facto nie zmienia faktu, że chętnie wierzymy w istnienie magnetyzmu między jednostkami.

Popularity: 4% [?]

Komentarze (2) »

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)