5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Mężczyźni oceniają urodę kobiet w ciągu ułamka sekundy

Submitted by on 11/06/2010 – 17:023 komentarze

Jak myślisz, ile masz czasu na to, by zrobić dobre wrażenie na mężczyźnie i zainteresować go sobą? Kilka minut? Niestety nie – w zasadzie mężczyzna aby ocenić urodę kobiety potrzebuje zaledwie mniej niż sekundę. I wcale nie oznacza to, że mężczyźni są płytcy – to po prostu ewolucja.

Trwający zaledwie sekundę rzut oka mężczyzny na kobietę wystarcza mu do tego, by zidentyfikować ją jako posiadająca „dobre geny do rodzenia”. To czysta ewolucja, która każe mężczyźnie wybrać jak najlepszy „materiał” do rozpłodu.  Kobieta, której partner potrzebny jest nie tylko dla genów, ale głównie po to, by potomstwo utrzymać przy życiu, potrzebuje większej ilości danych, dlatego na podstawie jednego rzutu okiem nie zadecyduje, czy mężczyzna jej w pełni odpowiada, czy też nie.

Jak zbadano to, czy piękna buźka odwraca uwagę mężczyzn i przyciąga ich wzrok? Otóż zarówno kobietom, jak i mężczyznom dano do wykonania testy a jednocześnie prezentowano im serię zdjęć (osób przeciwnej płci, zarówno ładnych jak i brzydkich). Mężczyźni, kiedy tylko w polu widzenia pojawiała się im ładna twarz ulegali dekoncentracji. Na kobiety nie działały ani ładne, ani brzydkie zdjęcia.

Co to oznacza? W skrócie można powiedzieć, że tyle iż mężczyzna „za ładną buźką zawsze się oglądnie”. Prof van Vugt, który prowadził badania uważa jednak, że to odwracanie uwagi od zadania i błyskawiczna ocena atrakcyjności (brzydkie twarze kobiet nie odrywały  bowiem mężczyzn pod wykonania zadania) to efekt ewolucyjny – po prostu mężczyzna jest biologicznie zaprogramowany na wybór najbardziej atrakcyjnej partnerki.

Drogie Panie, nie ma się więc co denerwować, jeśli wasz partner gubi wątek w rozmowie z wami na widok ładnej kelnerki – to tylko jego biologia podpowiada mu, że właśnie widzi obiekt godny zapłodnienia. Mało pocieszające – prawda?

Popularity: 1% [?]

Źródło tekstu: www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/7819729/Why-men-will-judge-a-woman-in-milliseconds.html

3 komentarze »

 • kasiek pisze:

  W dobie chorób cywilizacyjnych i rosnącej niepłodności, ta zdobycz ewolucyjna na niezbyt wiele się przyda. Teraz żeby ocenić płodność kobiety trzeba jej zrobić badania hormonalne, drożności jajowodów i wiele innych, sama buzia jeszcze nic nie znaczy… znam ładne dziewczyny które od dawna nie mogą zajść w ciążę, oraz brzydule które rodzą na potęgę…

 • altruik pisze:

  „Oglądnąć”….kolejny marny autor, publikujący w gwarze. Oficjalne artykuły, pisma, podania sporządza się w języku oficjalnym!

  Niedługo ludzie będą pisać gwara śląską, bo ktoś im wmówi, że to jest oficjalni i dobrze.

 • altruik pisze:

  Jeszcze jedno. Mężczyźni w ciągu ułamka sekundy oceniają samą twarz. Ale na całokształt oceny, należy „poczekać” nawet ok 6 sekund. Spowodowane jest to oceną talii, bioder, biustu i nóg. Nie pamiętam w jakiej kolejności, ponieważ robię to odruchowo.

  altruik26@gmail.com

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)