5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Efekt księcia Marlborough,

Submitted by on 11/08/2009 – 21:30Komentarze (1)

czyli mężczyźni, rywalizacja i seks

agresjaŚwierszcze, które częściej wygrywają w walkach z innymi świerszczami o własne terytorium, stają się z czasem coraz bardziej agresywne, tak jakby pamiętały, że nie zwykły przegrywać i stawały się bardziej pewne siebie. U wygrywającego osobnika wzrasta też ochota na seks z panią świerszcz.
Mężczyźni, okazują się działać zupełnie tak samo, jak przygrywające nam latem do snu owady – w sytuacji rywalizacji, po wygranej walce (którą może być na przykład mecz tenisa, czy rugby) u zwycięzcy, poziom testosteronu, który wzrósł przed walką nie opada. W efkecie, zwycięzca ma ochotę na seks. Efekt ten, nazwano efektem księcia Marlborough, odwołując się do pamiętnika księżnej Marlborough, która napisała „Jego wysokość wrócił dzisiaj z wojny i zaszczycił mnie dwukrotnie, nie zdejmując butów”.

Postawa agresywna u mężczyzn, okazuje się mieć wiele pozytywnych – z punktu widzenia ewolucji – cech. Nie tylko, jak wspomniano wyżej, mężczyźni agresywni, częściej pokonujący rywali w walce mają większe możliwości rozprzestrzenienia swoich genów, to dodatkowo, ich postawa może pełnić funkcje obronne – poprzez odstraszanie potencjalnych agresorów. W sytuacji rywalizacji, agresywna postawa może skłonić rywala do zaprzestania rywalizacji.
Jak w obliczu takich dowodów jakie przynosi nam psychologia ewolucyjna zachęcać mężczyzn do bycia łagodnymi i nieagresywnymi?

fot.:Marcus Berguv/SXC

Popularity: 2% [?]

Komentarze (1) »

  • Teloch pisze:

    U przegranego poziom testosteronu też chyba raczej nie opada nagle po walce (No chyba, że walka kończy się przez nokaut ;)), więc ośmielę się powiedzieć, że on też może odczuwać chuć. Gdy się jednak przegra narasta frustracja, która może seks przerzucić na drugi plan. No i żadna szanująca się dama nie umówi się z przegrańcem 😉

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)