5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Moi przyjaciele się rozwodzą – co robić?

Submitted by on 12/05/2010 – 16:57Komentarze (1)

Rozwód wcale nie jest już tak rzadki jak dawniej. Przyzwolenie społeczne spowodowało, że związki dość często kończą się obecnie rozwodem. Jeśli rozwód następuje w zgodzie i spokoju, sytuacja jest w miarę prosta dla otoczenia, ale jeśli rozwód jest trudny, nierzadko jedna ze stron chce zaanektować sobie przyjaciół z którymi spotykała się jeszcze jako para. Jak poradzić sobie będąc przyjacielem rozwodzącej się pary?

Jeśli  chcesz zachować dobre relacje z obiema skonfliktowanymi rozwodem stronami, przede wszystkim nie możesz opowiadać się po żadnej ze stron. Bardzo często, ludzie nie umiejąc zareagować zaczynają w towarzystwie męża potępiać żonę, a w towarzystwie żony narzekać z nią na jej ex-męża – taka metoda zachowania poprawnych relacji z obiema stronami ma jednak bardzo krótkie nogi – przede wszystkim dlatego, że kiedy któraś z osób zorientuje się w tym co robisz, poczuje się oszukana.

Jak zatem sobie radzić?

  • bądź szczera z obiema stronami
  • jasno przedstaw powody, dla których nie opowiesz się po żadnej ze stron
  • poproś, aby każda ze stron uszanowała Twoją decyzje nie mieszania się  w ich konflikt
  • jeśli to nie działa, spróbuj postawić swojego rozmówce na swoim miejscu, obrazując mu, co byłoby gdybyś to ty brał/ a rozwód z partnerem
  • ustal z obiema stronami zakres tematów, na jakie nie będziecie rozmawiać, a które dotyczą sytuacji rozpadu ich związku
  • rozmawiając, podkreślaj, że zależy ci na kontakcie z każdym z nich – mów o swoich uczuciach, o tym że ty potrzebujesz, ty lubisz, ty czujesz.
  • Nie reaguj na żadne próby wciągnięcia cię w konflikt. Jeśli jest z tym duża trudność, spróbuj na jakiś czas zerwać kontakt z obiema stronami.

Utrzymanie pozytywnych relacji z obiema będącymi w związku osobami, które zdecydowały się rozstać bywa bardzo trudne. Warto jednak walczyć o każdą przyjaźń – czy jest w końcu coś ważniejszego w życiu? (no może miłość…)

Popularity: 1% [?]

Komentarze (1) »

  • […] się w jej towarzystwie, ale ani jej nie pożądamy ani też nie tworzymy silnej więzi miłość przyjacielska –  zarówno intymność jak i zaangażowanie – czyli lubimy się, chętnie przebywamy w swoim […]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)