5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

„Moment prawdy” . Emocjonalne koszta teleturnieju

Submitted by on 2/02/2009 – 13:303 komentarze

Wydawałoby się, że po stworzeniu reality show w którym ludzie zamieniają się partnerami („Zamiana żon„), jedzą karaluchy i inne robactwo („Fear factor”), czy żebrzą żeby nie paść z głodu („Głód”) nie da się wymyślić już nic bardziej „emocjonującego” co zapełni społeczną potrzebę igrzysk. Jak się jednak okazuje, wyobraźnia ludzka nie zna granic. Oto bowiem już w jesieni będziemy mogli oglądać nowy teleturniej, w którym podłączeni do wariografu ludzie sprzedawać będą na antenie swoje najmroczniejsze sekrety – ryzykując nierzadko rozpad rodziny czy utratę pracy. Zasada jest prosta. Odpowiedz na 21 pytań – jeśli nie skłamiesz kasa jest Twoja. Nie będziemy cię jednak pytać o to czy lubisz róże, ale o to czy zdradzasz męża, okradasz szefa lub lubisz małych chłopców.

Teleturniej „Moment prawdy” wzbudza sporo kontrowersji. A ponieważ zawiera sporą dawkę emocjonujących ludzkich tragedii ma również sporą oglądalność. Tym większą im bardziej mroczne rzeczy odkrywa prowadzący i im bardziej uczestnik ryzykuje zniszczenie swojego życia dla 500.000$ Format programu został kupiony przez Polsat i niedługo będziemy mogli oglądnąć polskie wersje programu.

Zabawy starożytnych rzymian oparte na rzucaniu jeńców lwom na pożarcie uważamy za okrutne i nieludzkie. Jak jednak w tym kontekście zinterpretować fakt iż owi jeńcy stawali się obiadkiem bez własnej zgody – dziś zaś dobrowolnie i z radością stajemy się kolacją dla milionów telewidzów i to za wizję otrzymania kilku srebrników?
Chyba wolałam tradycyjne igrzyska. Były bardziej szczere.

Problem z teleturniejem polega jednak nie tylko na psychologicznym koszcie uczestnictwa (na który ofiary oczywiście się zgadzają) ale również na możliwości manipulacji nagrodami przez twórców programu.
Wariograf, który ocenia prawdomówność nie jest przecież urządzeniem nieomylnym. Można go po pierwsze oszukać (kłamiąc) a do tego, w sytuacji zwiększonego udziałem w teleturnieju stresu wariograf może zinterpretować prawdziwą odpowiedź jako kłamstwo. I tu zaczyna się problem, jeśli odpowiedź na pytania jest nieweryfikowalna. O ile bowiem ewentualną zdradę czy kradzież (lub jej brak) można udowodnić , to co zrobić z sytuacją (autentyczna) kiedy na pytanie „Czy uważasz że jesteś dobrym człowiekiem” uczestnik odpowiada „tak”, a wariograf mówi że osoba kłamie…Czy można założyć, że na poziomie świadomym jednostka nie ma pojęcia, że uważa się za osobę złą i zepsutą? Czy teleturniej może stać się nieco drastycznym sposobem na samopoznanie?

W Amerykańskiej wersji padają różne pytania – o eutanazję, aborcję i zdrady. Jakie pytania byłyby najlepsze dla polskiego społeczeństwa?
Stawiam na :

  • „czy oddałabyś matkę do domu opieki”
  • „czy żałujesz za grzechy podczas spowiedzi”
  • „czy szanujesz swojego szefa” lub „czy kradniesz w pracy”

Jak uważacie, jakie pytania byłyby idealne wziąwszy pod uwagę naszą kulturę?

Popularity: 2% [?]

3 komentarze »

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)