5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Motyla noga!!! Czyli kiedy zdrowo sobie przekląć

Submitted by on 21/07/2009 – 09:00Komentarze (0)

przeklinaniePrzekleństwa to niebyt kulturalna forma zachowania się. Są jednak momenty, kiedy przeklinanie pozwala nam „spuścić z palnika” i nawet takie, kiedy ma zbawienny wpływ na nasz organizm! Dokładnie tak! Są momenty w których każdy lekarz zaleciłby kilka słów na k…; ch… i sp….

Psychologowie z Keele University w Wielkiej Brytanii, zajęli się dość nietypowym jak na badania psychologiczne tematem – mianowicie, przeklinaniem. Według ich badań, opublikowanych w czasopiśmie naukowym NeuroReport, przekleństwa działają jak anestetyki, innymi słowy – redukują ból.

Jak to zbadano? Ochotnikom włożono rękę do pojemnika z lodowatą wodą i trzymanie jej tak długo jak to możliwe. Część ochotników, miała podczas trzymania ręki w wodzie opisywać stół, druga grupa mogła kląć do woli niczym przysłowiowy szewc. Jak łatwo się domyśleć, ci którzy klęli, mogli znieść więcej bólu i dłużej trzymali rękę w pojemniku. Ich tolerancja na ból uległa zwiększeniu.

Badacze nie wiedzą do końca dlaczego tak jest. Podejrzewa się, że przeklinanie może powodować wzrost poziomu agresji, a nastawienie organizmu na atak, przez wzrost adrenaliny, chwilowo wytłumia ból – stąd redukujące ból przeklinanie.

Popularity: 1% [?]

Źródło tekstu: www.reuters.com/article/newsOne/idUSTRE56C3WX20090713

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)