5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Różności

Mózgowe porażenie dziecięce i związana z tym niepełnosprawność ruchowa

Submitted by on 27/07/2018 – 10:18Komentarze (0)

pool-2761486_640

Porażenie mózgowe w każdej postaci związane jest z uszkodzeniem tkanki mózgowej już na etapie jej wczesnego rozwoju, najczęściej jeszcze przed urodzeniem się dziecka. Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) związane jest z niepełnosprawnością ruchową, która nasila się wraz z wiekiem dziecka. MPD to choroba, która zostaje z nim do końca życia.

Do objawów mózgowego porażenia dziecięcego, które najczęściej zauważają rodzice, zalicza się brak umiejętności prawidłowej stabilizacji głowy oraz tułowia, a także brak umiejętności siadania i chodzenia w rozwojowo oczekiwanym wieku. Problemy dzieci starszych z porażeniem mózgowym to m.in. wtórne zniekształcenia stawów, przez co osoby chore wymagają stałej opieki.

Mózgowe porażenie dziecięce i metody leczenia

Niestety nie ma leczenia przyczynowego przy mózgowym porażeniu dziecięcym, co oznacza, że nie ma leków, które mogłyby cofnąć istniejące uszkodzenia. Istnieją jednak metody, które pozwalają dziecku uzyskać jak najlepszą sprawność. Zalicza się do nich wykonywanie specjalistycznych ćwiczeń z wykorzystaniem sprzętu medycznego MDH, ułatwiającego dziecku codzienne funkcjonowanie. Rehabilitacja to niezbędny element, jeżeli chodzi o mózgowe porażenie dziecięce, ponieważ dzięki niej dziecko ma szansę stać się bardziej samodzielne. Warto jednak podkreślić, że efekty leczenia zależą nie tylko od wybranej metody rehabilitacji, ale przede wszystkim od stopnia uszkodzenia funkcji mózgu. Niezależnie od wybranej metody leczenia, ważne jest, aby dziecko z porażeniem mózgowym miało terapię dostosowaną do swoich potrzeb oraz możliwości. Oprócz rehabilitacji stosuje się przyrządy ułatwiające funkcjonowanie – przydadzą się m.in. podpórka, buty ortopedyczne, wózek, siedzisko oraz pionizator.

Mózgowe porażenie dziecięce a codzienne życie – jak wygląda?

Dziecięce porażenie mózgowe daje objawy związane z ruchem. Jest to choroba przewlekła, która uszkadza sprawność ruchową dziecka. Niestety dziecko, ale też dorosły z cięższą postacią porażenia dziecięcego, muszą liczyć na pomoc najbliższych podczas wykonywania codziennych czynności, również tych podstawowych. Z kolei dzieci z lżejszą postacią, a później osoby dorosłe, przy zachowanym dobrym rozwoju intelektualnym mogą funkcjonować normalnie i np. podjąć pracę, w której warunki dostosowane są do ich możliwości.

Popularity: 1% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)