5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Uczucia

Naukowcy opracowali test na ryzyko rozstania z partnerem

Submitted by on 8/07/2010 – 21:172 komentarze

Chciałabyś wiedzieć czy Twój związek przetrwa czy też legnie w gruzach? Wielu z nas zastanawia się nad tym, czy ze swoją „drugą połówką” będziemy żyli „długo i szczęśliwie”. Niestety, tego nie sposób przewidzieć. A może jednak się da?

Naukowcy z University of Rochester zdecydowali się podjąć próbę konstrukcji narzędzia badawczego, które umożliwi przewidzenie tego, czy para się rozejdzie czy też nie. Takich prób podejmowano już wiele – zazwyczaj z niewielką skutecznością. Przeszkodą w badaniu tego, co badany czuje do partnera (lub co o nim sądzi), była dwojakiego rodzaju – często badani nie chcą przyznać się przez badaczem do negatywnych uczuć wobec partnera (zwłaszcza jeśli nadal tkwią w związku), niekiedy też, badani nie chcą się przyznać do tego, że im w związku gorzej, przed samym sobą – a skoro sami przed sobą udajemy, że w naszym związku jest wszystko w porządku, to skąd naukowcy mogą wiedzieć, że w rzeczywistości tak nie jest? Otóż badaczom z Rochester udało się znaleźć metodę.

Nowa metoda, która może przewidzieć rozpad związku (a przynajmniej określić ryzyko takiej sytuacji) opiera się na założeniu, na jakim opierają się testy projekcyjne, czyli na tym, że za pomocą skojarzeń i nadawania znaczenia określonemu materiałowi badawczemu, można dostać się, do nieuświadamianych przez badanego stanów psychicznych i emocjonalnych. Brzmi to bardzo skomplikowanie, ale w rzeczywistości jest dość proste. Zobaczcie sami:

W badaniu wzięły udział 222 pozostające w romantycznym związku. Każdy z badanych, dostarczył badaczom imię partnera, oraz dwa dodatkowe słowa, które z partnerem się kojarzą (np. imię jego psa, nick internetowy itd.). Każdemu z badanych prezentowano następnie na monitorze różne słowa. Część z nich miała pozytywne konotacje (np. wakacje, pokój, śmiech) a część negatywne (np. wojna, krytyka, śmierć). Słowa te, przeplatane były imieniem partnera, bądź pozostałymi słowami z partnerem związanymi, które przez ochotników zostały podane. Badani mieli za zadanie w pierwszej części testu wciskać przycisk kiedy zobaczą słowo pozytywne i słowo związane z partnerem, w drugiej zaś części słowo negatywne i związane z partnerem.

Założenie badania było następujące – osoby szczęśliwe w swoich związkach będą szybciej wciskać przycisk w zadaniu, w którym trzeba zaznaczać słowa pozytywne niż w zadaniu, które wymaga kojarzenia partnera z negatywami.

Po roku, badacze sprawdzili swoich badanych aby dowiedzieć się, czy któreś z par się rozpadło, a zatem czy badanie jest skuteczne. Okazało się, że tak. Osoby, które miały większą łatwość kojarzenia słów określających partnera z negatywami, miały większe szanse na rozstanie.

Jaki z tego wniosek? Sami przecież badań sobie nie zrobimy… zawsze możemy się jednak zastanowić nad swoją relacją i jeśli na myśl o Twoim partnerze przychodzi ci do głowy 10 negatywnych określeń i tylko dwa pozytywne, to czas zastanowić się nad tym, czy czasem nie warto ratować związku lub… zakończyć szybciej agonię.

fot.:Zsuzsanna Kilian/SXC.hu

Popularity: 1% [?]

Źródło tekstu: www.psychologicalscience.org/media/releases/2010/rogge.cfm

2 komentarze »

  • kamikadze pisze:

    ciekawe czy samo badanie nie miało wpływu na badanych zgodnie z zasadą nieoznaczonosci -miernik ma wpływ na wartosc mierzoną ?

  • Tomasz pisze:

    chce sie zbadać

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)