5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Nerwica natręctw myślowych – skąd się bierze?

Submitted by on 1/02/2018 – 21:03Komentarze (0)

burnout-2154557_1920

Nerwica natręctw to zaburzenia psychiczne, których przyczyną mogą być uwarunkowania genetyczne, wrażliwość czy brak odporności na stres, jednak w większości przypadków trudno je precyzyjnie określić. Przypadłość obsesyjno-kompulsyjna polega na występowaniu u osoby chorej natrętnych myśli czy zachowań, których nie jest w stanie powstrzymać.

Czym jest nerwica natręctw?

Zaburzenia psychiczne, takie jak nerwica natręctw, charakteryzują się występowaniem natrętnych myśli i zachowań kompulsywnych, których nie da się powstrzymać. Zachowaniom osoby chorej towarzyszy obsesja oraz silny lęk (nerwica lękowa). Obsesyjne myśli dotyczą często czystości ciała. Chory może odczuwać bardzo silny lęk przed dotknięciem określonego przedmiotu, np. klamki drzwi, w obawie przed szkodliwymi bakteriami, które mogą się na niej znajdować. Zaburzenia psychiczne, takie jak nerwica, dotyczą również wykonywania różnych czynności. Chory obsesyjnie myśli o tym, czy na pewno zamknął dom na klucz, wyłączył żelazko bądź pralkę. Osoby z nerwicą natręctw myślowych zdają sobie sprawę ze swoich nieracjonalnych zachowań, jednak lęk przed niewykonaniem określonej czynności jest tak silny, że nie mogą się przed tym powstrzymać.

Nerwica – objawy

Objawy nerwicy natręctw to przede wszystkich regularne wykonywanie określonych czynności, które przynoszą choremu tymczasową ulgę i łagodzą uczucie lęku, np.: częste mycie rąk czy kąpanie się. W zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych pojawiają się również fizyczne symptomy, takie jak: pocenie się, drżenie dłoni czy bolesność brzucha. Odczuwaniu silnego lęku towarzyszy najczęściej poczucie bezradności, niska samoocena, złe samopoczucie oraz stres.

Nerwica natręctw – przyczyny

Czynniki, które powodują występowanie nerwicy natręctw, nie są jednoznaczne u każdego chorego. Jako przyczynę powstawania choroby podaje się uwarunkowania genetyczne oraz niedobór serotoniny, która jest nerwowym przekaźnikiem lub zaburzenia pracy ludzkiego mózgu. Na wystąpienie nerwicy natręctw myślowych może mieć również wpływ nadmierny perfekcjonizm oraz próba prowadzenia życia w bardzo kontrolowany sposób.

Nerwica natręctw myślowych a dzieciństwo

Istotnym czynnikiem, który w wielu przypadkach wpływa na występowanie zaburzeń psychicznych, jest sytuacja rodzinna. Dzieci, zwłaszcza bardzo wrażliwe i nieodporne na stres, wychowywane w surowy sposób, są bardziej podatne na wystąpienie nerwicy w przyszłości. Rodzinny wpływ na rozwój choroby może przejawiać się np.: w nakazach nadmiernego dbania o porządek czy higienę lub kładzeniu silnego nacisku na precyzję i staranność. W dziecku pojawia się przyzwyczajenie do wykonywania określonych czynności i lęk w przypadku zaniechania swojego obowiązku. Na rozwój nerwicy natręctw może mieć również wpływ deficyt rodzicielskiej opieki w dzieciństwie, przeżycie silnej traumy czy doświadczenie przewlekłego stresu.

Popularity: 1% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)