5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Od czego można uzależnić się w dzisiejszym świecie?

Submitted by on 5/12/2016 – 21:26Komentarze (0)

tabletki

Wiele osób twierdzi, że z czasem można uzależnić się praktycznie od wszystkiego. Jednak nie mylmy zachowań świadczących o pewnych nawykach i przyzwyczajeniach z uzależnieniami, które są już pewnym rodzajem zaburzeń zdrowia psychicznego człowieka. To, że nie wyobrażamy sobie np. dnia bez wypicia przynajmniej dwóch kaw to raczej nasze przyzwyczajenie, ale jeśli nie możemy sobie poradzić z pokusą sięgnięcia przykładowo po alkohol, papierosy, czy narkotyki może się okazać poważnym problemem. Niestety obecnie takich zagrożeń jest coraz więcej, postęp technologiczny, problemy cywilizacyjne, prowadzony tryb życia to tylko kilka bodźców, które nawet nieświadomie mogą wpływać na taki stan psychiki człowieka, a lista czynników uzależniających od dekad systematycznie rośnie.

Alkohol

Nadal najczęstszym uzależnieniem jest uzależnienie od alkoholu wyniszczające Ne tylko osobę nadużywającą, ale również osoby jej bliskie, najczęściej rodzinę. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku potrzebna jest pomoc. Przypadki tego typu potrafią być bardzo ciężkie oraz skomplikowane i najczęściej poszkodowanych jest więcej niż tylko jedna osoba. Znalezienie nici porozumienia wymaga niekiedy czasu i poświęcenia a problemy, które temu towarzyszą często powodują, że uzależniony znów sięga po alkohol. Obecnie istnieje kilka metod walki z uzależnieniem alkoholowym, są to nie tylko anonimowe spotkania w grupach, ale również terapie indywidualne, których częstotliwości i czas trwania dobiera się w zależności do potrzeb pacjenta. Plany leczenia ustala się i wprowadza w życie krok po kroku. W Małopolskim Centrum Terapii Uzależnień i Pomocy Psychologicznej plany terapii i techniki dobiera specjalista wraz z osobą uzależnioną. Terapeuci przeprowadzają również warsztaty i treningi np. technik relaksacyjnych czy rozwiązywania problemów, które mogą stać się kluczem do zniwelowania zaistniałej sytuacji.

Narkotyki

Narkotyki to używka nielegalna i bardzo kosztowna, jednak to, co zakazane kusi najbardziej. Spora ilość ludzi zwłaszcza tych młodych dostrzega w nich pewnego rodzaju ucieczkę z trudnej rzeczywistości. Sądzą, że narkotyki rozwiążą ich problemy bądź, chociaż na moment pozwolą im od nich uciec. Nic bardziej mylnego, narkotyki działają przez pewien moment, niszcząc zdrowie i psychikę człowieka, zadają ból osobom bliskim uzależnionego i przede wszystkim ani trochę nie zmieniają rzeczywistości na lepszą. Ucieczka od nałogu narkotykowego bywa bardzo trudna i często drastyczna, jednak konieczne. Środki psychoaktywne są nie tylko bardzo szkodliwe, ale dużo szybciej doprowadzają do zgonów niż inne substancje uzależniające. W takich przypadkach niezmiernie ważne są konsultacje indywidualne i rozpoznanie problemy od jego źródła. Często terapeuci mają prawdziwe wyzwanie pomóc osobie, u której nastąpił nawrót. Walka z uzależnieniem od narkotyków to równocześnie walka o zdrowie i życie pacjenta.

Hazard

Hazard jest jednym z najstarszych uzależnień w dziejach ludzkości. Adrenalina w grze, żądza wygrywania i wreszcie możliwość szybkiego i znacznego wzbogacenia się skusi nawet największych twardzieli. Nic dziwnego skoro majątki trwonili i nadal trwonią najwięksi bożyszcze. Jednak ten problem dotyka osób o różnym statusie społecznym. Nie trzeba uzależnić się chodząc do pięknych, błyszczących i eleganckich kasyn, niewinne przygody z hazardem zaczynają się od niepozornych gier na maszynach, na których wydaje się wolniej i tak też zyskuje albo, co gorsza traci się pieniądze, ale są one bardziej dostępne i praktycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby odwiedzić takie miejsce codziennie.

Komputer i portale internetowe

To największa zmora nie dzieci ani młodzieży, ale rodziców, którzy muszą często walczyć ze swoimi pociechami, aby te znalazły sobie inne zajęcie nawet tylko na chwile. Najczęstszym zagrożeniem okazują się gry komputerowe. Pochłaniają one sporo czasu, a osoba, która nie potrafi bez nich funkcjonować często traci wyraźny kontakt z rzeczywistością i elementy fikcyjne wplata w życie codzienne. Pozostając przy tematyce informatycznej, coraz częściej słyszymy o osobach, które spędzają sporo czasu na portalach internetowych. Dochodzi do takich sytuacji, że traktują je jak swoje wirtualne życie i nie potrzebują prawdziwego kontaktu z drugą osobą. Wszystko, co robią i przeżywają znajduje swoje odzwierciedlenie na ich profilach, a czas spędzany w tej wirtualnej przestrzeni jest wyjątkowo długi. Zarówno komputer, jak i Internet może uzależnić.

Seks

Nadmierne zainteresowanie erotyką i zmorzona aktywność seksualna okazuje się dla wielu krępującym problemem, który jak inne uzależnienia również kwalifikuje się do specjalistycznego leczenia. Takie terapie mają przede wszystkim na celu uświadomienie osobom, że seksoholizm to realny problem, a nie wytwór wyobraźni ludzkiej. Często zagraża on normalnemu funkcjonowaniu w życiu codziennym, w domu czy w pracy. Specjaliści z Małopolskiego Centrum Terapii Uzależnień i Pomocy Psychologicznej uczulają na dość powszechną bagatelizuje problemu, który może mieć nawet konsekwencje zdrowotne. Może on mieć niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne takiej osoby, a nawet narazić ją na konflikt z prawem.

Pracoholizm

Pracoholizm z kolei, jako nieodparta chęć wykonywania pracy może być na tyle groźna, że osoba mająca z nim problem często nie zdaje sobie sprawy z panującej sytuacji i nie dopuszcza do siebie myśli, iż potrzebuje pomocy. W swoim zachowaniu nie dostrzegają niczego niepokojącego, ponieważ wykonują swoją prace, za którą otrzymują wynagrodzenie – dobry układ. Często dotyczy to osób samotnych, uciekających od problemów normalnego życia, ale również i osób posiadających rodzinę, dom. W takich przypadkach może pojawić się kolejny nieprzyjemny aspekt – rozpad życia rodzinnego, dlatego nawet i w tym przypadku warto skorzystać z pomocy terapeuty.

Uzależnienia tuż obok chorób cywilizacyjnych to największe zagrożenie ludzkości. Świat nieustannie zmierza ku nowoczesności, dlatego musimy liczyć się, że każdy kolejny wynalazek może być bodźcem do uzależnienia. Nie warto bagatelizować takich problemów, a wizyta u specjalisty i decyzja o rozpoczęciu terapii może uratować osobę uzależnioną i tych, którzy na co dzień starają się ją wspierać.


http://mctu.pl/

Popularity: 1% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)