5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Odczytywanie emocji a problemy z ich ekspresją

Submitted by on 6/04/2010 – 20:59Komentarze (1)

Kiedy rozmawiasz z kimś, komu jest smutno, odruchowo kąciki twoich ust opadają ku dołowi, przekrzywiasz głowę i robisz „smutne oczy”. Kiedy ktoś się uśmiecha, ty uśmiechasz się w odpowiedzi. Jedną z teorii, która wyjaśniać ma fakt tego, iż potrafimy błyskawicznie reagować na cudze emocje i rozpoznawać je, jest teoria oparta na mimikrze. Czyli na tym, że widząc czyjąś ekspresję emocjonalną, naśladujemy ją i dzięki temu, zwrotnie wiemy, co osoba z którą rozmawiamy odczuwa. A co dzieje się w sytuacji kiedy nie jesteś w stanie odtworzyć cudzych emocji? Czy wtedy nie umiałbyś ich odczytać?

Takie pytanie naukowcy zadawali sobie od lat  – w końcu wpadli na pomysł, jak to zbadać. Sposób rozpoznawania i odczytywania emocji postanowili sprawdzić na osobach, które cierpią na syndrom Mőbiusa, czyli rzadkie zaburzenie genetyczne, które nie pozwala im na ekspresję emocjonalną na twarzy. Dwa nerwy czaszkowe osób z zespołem Mobiusa nie są w pełni rozwinięte i w efekcie osoby te nie są w stanie się uśmiechać, zmrużyć oczu, zmarszczyć brwi – wyglądają tak, jakby stale nosili na twarzy maskę.

Osoby, które po raz pierwszy zetkną się z ludźmi cierpiącymi na tą chorobę najczęściej mają poczucie niezrozumienia – w końcu osoba z którą rozmawiają, kompletnie nie reaguje „twarzą” na to co słyszy. Praktycznie wszyscy pacjenci skarżą się lekarzom, że między nimi a resztą świata istnieje ogromna bariera emocjonalna, która wynika z tego iż rozmówcy chorych uważają ich za osoby niezdolne do empatii. Tymczasem, osoby z zespołem Mobiusa emocje umieją rozpoznać.

W eksperymencie wzięło udział 36 osób z syndromem (który zdarza się rzadziej niż raz na 100.000 urodzeń). Wszystkim osobom pokazywano zdjęcia twarzy prezentujących jedną z emocji podstawowych – gniew, wstręt, szczęście i smutek – w ¾ przypadków, chorzy dobrze rozpoznawali emocje. To wskaźnik taki sam, jaki osiągają osoby zdrowe. Okazuje się więc, że nawet nie mogąc stosować mimikry w wyrazie twarzy, emocje rozpoznajemy, tylko osoby z syndromem Mobiusa nie są w stanie okazać ich rozumienia.

Popularity: 1% [?]

Źródło tekstu: www.nytimes.com/2010/04/06/health/06mind.html

Komentarze (1) »

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)