5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Pamiętliwe kruki i psychologia zwierząt

Submitted by on 28/01/2010 – 23:00Komentarze (0)

kruk-psychologia-zwierzatPsychologia zwierząt zajmuje się głównie problemami behawioralnymi zwierząt, które występują jako reakcja na zachowanie się właściciela. Dlatego właśnie „sesje terapeutyczne” dla zwierząt nie obejmują jednie kontaktu z samym pieskiem czy kotkiem a również z jego właścicielem, który uczy się tego jak postępować ze zwierzakiem, by problemy ustąpiły. Trudno jednak w świetle badań naukowców odmawiać zwierzętom praw do „psychologizowania” skoro okazuje się, że nawet ptaki (a konkretnie kruki) są wstanie zapamiętać i rozpoznać twarz człowieka.

Zagadnieniem rozpoznawania twarzy przez kruki zajął się prof. John Marzluff z Seattle. Przy okazji obrączkowania dzikich kruków, naukowcy zauważyli, że kruki reagują wrzawą i informowaniem reszty ptaków o zagrożeniu, kiedy zbliżają się do nich konkretne osoby, które już wcześniej łapały ptaki. Sprawdzono więc, czy kruki reagują na twarz, czy może na inne zmienne jak sposób chodzenia, sylwetkę czy zapach. W tym celu wykorzystano maski, które zakładali naukowcy. Okazało się, że założenie maski przez osobę, która nie miała wcześniej kontaktu z ptakami również wywoływała negatywną reakcję, nie objawiała się ona jednak wtedy, kiedy do kruków zbliżała się osoba, która miała już z nimi kontakt, ale w innej masce. Ta pamięć do twarzy trwała u kruków nawet przez trzy lata. Kruki okazały się ptakami, które nie tylko uważnie obserwują ludzi, ale również są w stanie nas różnicować (my kruków zróżnicować nie umiemy – podobni do siebie wydają się nam nawet ludzie innej rasy niż nasza). Oczywiście, katalizatorem zapamiętywania w tym przypadku był strach – pozostaje pytanie, czy pozytywne emocje odczuwane przez kruki również mogłyby doprowadzić do zapamiętania osoby?

Pamiętając o tych badaniach uważajmy na to, jak traktujemy chociażby gołębie podczas spaceru po starówce. W końcu jeśli się któremuś nie spodobamy i uzna nas za zagrożenie, może zemścić się na nas powietrznym desantem nawet po kilku miesiącach  – co bardziej zabawne, my tego ptaszka, nie rozpoznamy…

Przy okazji – to 200 wpis na emocjach – dziękujemy, że jesteście z nami tak długo!

Popularity: 2% [?]

Źródło tekstu: www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=szablon.depesza&dep=369788&data=&lang=PL&_CheckSum=-902746416

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)