Partner powodem otyłości kobiety?
Tyjemy od jedzenia, nie zaś od tego czy jesteśmy samotne czy w związkach. Jednak bycie w związku i mieszkanie z partnerem sprzyjać może tyciu – kobiety, które mieszkają ze swoim partnerem tyją szybciej i więcej niż ich koleżanki, które żyją samotnie. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja wtedy, kiedy pojawi się dziecko.
Naukowcy przeprowadzili analizę statystyczną na grupie ponad 6 tys. kobiet z Australii. W momencie przystępowania do badania kobiety miały po 18-23 lat. Ich wagę skontrolowano po dekadzie. Przez 10 lat, kobiety które były w związku i urodziły dziecko, przytyły średnio 9 kg, te które nie urodziły, ale mieszkały z partnerem – 7 kg. Te zaś, które były samotne – 5 kg. Niestety nie udało się zbadać czy i ile przytyły kobiety z dzieckiem, ale bez partnera, było ich bowiem zbyt mało, by zachować istotność statystyczną.
To czy kobieta urodziła jedno czy więcej dzieci, na proces tycia nie miało wpływu. A przybieranie na wadze rozpoczynało się zaraz po ślubie (lub wspólnym zamieszkaniu).
Co wpływa na tycie – partner? Niezupełnie. Winne są nasze nawyki żywieniowe. W przypadku kobiet z partnerami, zaczynają one przygotowywać regularne posiłki i siłą rzeczy jedzą więcej i regularnie (ta regularność mogłaby być korzystna, ale nie w sytuacji zwiększania porcji jedzenia). Po urodzeniu dziecka kobiety częściej zaczynają jeść żywność przetworzoną – co wynika z braku czasu na przygotowania tradycyjnych posiłków i w efekcie wspomaga tycie. Na przyrost masy wpływa też zwiększona nieregularność snu – dość powszechna przy małym dziecku.
Kobiety samotne tyją mniej, bo nadal potrzebują podobać się potencjalnym partnerom i siłą rzeczy bardziej o siebie dbają! Przy okazji badań okazało się również, że obecne pokolenie 30 latek tyje szybciej niż pokolenie ich matek.
Popularity: 2% [?]