5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Efekt pierwszego wrażenia trudny do zatarcia

Submitted by on 19/01/2011 – 12:003 komentarze

Masz tylko jedną szansę na to, by zrobić pozytywne, pierwsze wrażenie – ta stara prawda w świetle ostatnich badań połączonych sil naukowców z Belgii, Kanady i USA staje się jeszcze bardziej przytłaczająca. Efekt pierwszego wrażenia okazuje się bowiem bardzo trudny do zmiany. Nawet jeśli zaobserwujemy sprzeczne z efektem pierwszego wrażenia dane, to nie mają one większego wpływu na opinię, jaką wyrobiliśmy sobie na podstawie pierwszego wrażenia.

Efekt pierwszego wrażenia to szybko przebiegający proces poznawczy, w trakcie którego oceniamy nowo poznawaną osobę (lub rzecz) przez pryzmat cech, które jako pierwsze przez pierwsze sekundy do nas dotrą. W trakcie tych pierwszych sekund nie przetwarzamy informacji racjonalnie – opieramy się na emocjach. Oceniamy czy osoba ta jest do nas podobna, na podstawie tego co obserwujemy, przypisujemy jej określone cechy. Ze względu na to, iż proces ten ma zabarwienie emocjonalne, wrażenie które w nas powstaje jest względnie trwałe i trudne do zmiany. Jak trudne, udowodnili właśnie niedawno psychologowie.

Na pewno zdarzyło się Wam nie raz poznać kogoś, do kogo nie zapałaliście sympatią – np. na imprezie wśród przyjaciół. Kolejne spotkania, utwierdziły was w tym, że mieliście rację i osoba ta nie jest zbyt miła. W końcu spotykacie tą osobę np. na uczelni czy w sklepie. Okazuje się, że miło Wam się rozmawia. Czy to zmieni wasze nastawienie? Zdaniem naukowców nie – co najwyżej pomyślicie, że w sytuacji sam na sam, lub w sytuacji spotkania tej osoby przypadkiem na chwilkę osoba ta „bywa miła”.

Eksperyment przeprowadzony przez grupę badaczy pod przewodnictwem Bertrama Gawronski’ego (w źródle link do badań) pokazał, że efekt pierwszego wrażenia wpływa na cały nasz kontekst postrzegania drugiej osoby – czyli jeśli poznamy kogoś np. na imprezie i odniesiemy pozytywne wrażenie (np. pomyślimy że ta osoba jest zabawna i sympatyczna), to w ten sposób będziemy myśleć o niej w każdej innej sytuacji (np. kiedy spotkamy ją w pracy, na spacerze z dzieckiem). Jeśli zaś zdarzy nam się zaobserwować zachowanie lub cechy, które przeczą naszemu pierwszemu wrażeniu (np. zobaczymy, że osoba ta w pracy jest niemiła dla współpracowników) nie zmieni to naszego myślenia o niej w całym kontekście, a jedynie w tej sytuacji, w której zachowanie sprzeczne z pierwszym wrażeniem, które zaobserwowaliśmy. (Czyli pomyślimy, że osoba ta jest zabawna i sympatyczna w każdej sytuacji, ale w pracy bywa ostra i mniej otwarta).

Można powiedzieć, że działamy tu na zasadzie „wyjątków potwierdzających regułę” – obserwacja informacji sprzecznej z naszym pierwszym wrażeniem wcale nie daje nam do myślenia i nie sprawia że wrażenie to weryfikujemy. Robimy po prostu w umyśle wyjątek, dla tego konkretnego kontekstu sytuacyjnego.

Czy to znaczy, że efektu pierwszego wrażenia nie da się zmienić? Da się, ale wymaga to dostrzeżenia sprzecznych z pierwszym wrażeniem informacji w wielu kontekstach. Przykładowo, jeśli odniesiemy wrażenie, że nasz kolega z pracy jest mało pomocny wobec innych (bo np. odmówi nam pomocy w pierwszym dniu naszej pracy), to abyśmy zaczęli dostrzegać to, że jest życzliwy wobec innych musimy zobaczyć jak pomaga innym przy ich zadaniach, usłyszeć jak przez telefon proponuje pomoc przyjacielowi, zobaczyć że pomaga wsiąść starszej pani do autobusu itd. – czyli dostrzec jego chęć niesienia pomocy w innych kontekstach.

Trudność zmiany pierwszego wrażenia daje do myślenia prawda? Zarówno w kontekscie tego, jak ważne jest to, byśmy umieli wywierać dobre wrażenie na innych jak i tego, by starać się nie przywiązywać do pierwszego wrażenia jaki wywierają na nas inni i być otwarci na dopuszczanie nowych informacji na temat innych do siebie.

fot.:Marek Bernat/SXC

Popularity: 3% [?]

Źródło tekstu: communications.uwo.ca/com/media_newsroom/media_newsroom_stories/research_discovers_why_first_impressions_are_so_persistent_20110118447277/

3 komentarze »

  • feri pisze:

    od dawna juz nie walcze z „pierwszym wrazeniem”.Jesli w pierwszym podejsciu od kogos mnie odpycha, z niezrozumialych wzgledow nie lubie tej osoby , wiecej-uwazam że jest to poprostu zły czlowiek , to z czasem przekonuje sie, że poprostu tak jest.Moze to sprawa mojej intuicji, ale tylko raz w zyciu sie pomylilam. Myslalam kiedys ,ze ze mna cos nie tak ,ze sie czepiam i na siłę przekonywalam siebie i innych ,że ten i ów jest dobrym i fajnym czlowiekiem-działalam wbrew sobie.No i dlugo nie musialam czekac , dostawalam kopa od tej własnie osoby.Dlatego , jesli ktos jawi mi sie jako osoba nieciekawa, to taka poprostu jest i juz nie koloryzuję niczjej osobowosci, to sie zwyczajnie mści.

  • […] pracy, nie możemy opierać się jedynie na kompetencjach – niestety efekt pierwszego wrażenia jest bardzo silny i opiera się również na tym, jak wyglądamy. Zaniedbując wygląd, możemy […]

  • PsychologWawa pisze:

    Faktycznie pierwsze wrażenie robi ogromne wrażenie. Jednak im dłużej żyję na świecie, tym bardziej zauważam, że pierwsze wrażenie może bardzo mylić.

    Przy pierwszym kontakcie często reagujemy na jakieś znajome nam skądinąd bodźce, np. kolor włosów, wyraz twarzy i nakładamy na tą osobę nasze wyobrażenie. Uważam, że zawsze warto dać kolejne szanse, by poznać drugiego człowieka, takim jakim jest naprawdę.

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)