5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Uczucia

Pieska zazdrość…

Submitted by on 28/12/2008 – 11:00Komentarze (0)

O tym, że psy mogą doświadczać wyższych emocji przekonany jest każdy, zakochany w swoim czworonożnym przyjacielu właściciel. Naukowcy podchodzili dotąd jednak do tematu bardziej sceptycznie, uważając że tylko ludzie i naczelne są w stanie odczuwać takie emocje jak złość, zazdrość czy poczucie własnej wartości. Naukowcy z Uniwersytety Wiedeńskiego, przeprowadzając badania na psach udowodnili, że zazdrość i złość, jest dla psów chlebem powszednim. Mało tego, mają nawet coś na kształt poczucia sprawiedliwości.
Badania dla właścicieli psów nie są odkrywcze, ale naukowe udowodnienie tego, co w sercach miłośników zwierząt było jasne, prowadzi do zmiany paradygmatu podziału emocji na niższe i wyższe.

Uważa się, że wyższe emocje wymagają współdziałania wielu procesów myślowych jednocześnie. Nie są prosta odpowiedzią organizmu na bodziec i nie mają znaczenia ewolucyjnego, a społeczny charakter – stąd ich istnienie uznawano za właściwe jedynie ludziom i naczelnym.
Badacze z Uniwersytetu w Wiedniu zaprojektowali badanie, które pozwoliło udowodnić, że złość i zazdrość są jak najbardziej dostępne psom.

Jak wyglądało badanie?
W eksperymencie wzięły udział psy wraz z właścicielami. Zadaniem psów było podanie łapy właścicielowi, za co otrzymywał nagrodę w postaci kiełbaski czy innego przysmaku. Psy podawały łapy będąc w jednym pomieszczeniu z inną psio-ludzką parą. Jeśli pies wykonał zadanie prawidłowo, ale nie dostał nagrody, a jego „kolega obok” dostał, pies odmawiał dalszego wykonywania zadania. (jednym słowem, nie reagował na polecenia)

Aby takie zachowanie zwierzęcia było możliwe, piec musiał po pierwsze obserwować nie tylko swojego Pana, ale również zwracać uwagę na to co dzieje się w otoczeniu, a dodatkowo musiał mieć poczucie krzywdy bądź niesprawiedliwości, ewentualnie odczuwać zazdrość za to, że inny pies otrzymał nagrodę. Wszystkie te uczucia wymagają bardziej złożonych reakcji fizjologicznych oraz zaistnienia większej ilości procesów myślowych w mózgu (wraz z procesami społecznymi i antycypacyjnymi). Do tej pory, umiejętność przewidywania, czy poczucie sprawiedliwości, przypisywaliśmy wyłącznie naczelnym.

Dla właścicieli psów badania nie będą szczególnie odkrywcze, ale mogą stanowić dodatkowe oręże w walce o lepszą sytuacje domowych zwierząt.

źródło badań: time.com za Proceedings of the National Academy of Sciences
fot.:Mateusz Stachowski

Popularity: 1% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)