5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

PMS – autoterapia

Submitted by on 30/10/2009 – 09:00Komentarze (0)

Jakiś czas temu pisałam o australijskich badaniach związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, które wykazały, że PMS można efektywnie leczyć samemu. Wprawdzie nie pozbędziemy się objawów PMS, są one bowiem wynikiem huśtawki hormonalnej którą przeżywa nasz organizm, ale możemy skutecznie zapanować nad naszymi objawami i sprawić, że będą mniej męczące. Specjalnych zajęć psychoterapeutycznych uczących jak pokonać zespół napięcia przedmiesiączkowego w Polsce nie ma. A nawet gdyby były, dla większości kobiet byłyby zbyt drogie. Przygotowałam więc dla nas zestaw kroków, których przejście pomoże nam w samoleczeniu PMS.

Krok 1
Świadomość czasu – aby móc efektywnie radzić sobie z zespołem napięcia przedmiesiączkowego musimy wiedzieć kiedy on się pojawia. Z reguły, kobiety orientują się, że PMS się zaczął dopiero kiedy wybuchnie już druga awantura, lub poleją się łzy – to zdecydowanie zbyt późno. Przypomnij sobie, na ile dni przed miesiączką zaczynasz czuć się źle i obserwuj swoje ciało przez następne trzy miesiące, aby móc precyzyjnie określić czas, w którym pojawiaj się pierwsze objawy PMS. Kiedy już będziesz wiedziała kiedy to następuje, zaznacz w swoim kalendarzu (może też być to alarm w komórce, a nawet system mailowego powiadamiania) kiedy przypuszczalnie rozpocznie się następny PMS – dzięki temu będziesz gotowa na jego przyjście.

Krok 2
Bliscy i rodzina – Twoi bliscy, którym nie rzadko mocno się obrywa wyniku PMS, często nie wiedzą nawet dlaczego raz w miesiącu krzyczysz na nich bez powodu. Dlaczego stajesz się bardziej drażliwa i płaczliwa. Twoje zachowania pogarsza wasze relacje i sprawia, że Twoi bliscy czują się w trakcie twojego PMS źle, nawet nie wiedząc dlaczego tak jest. To co możesz zrobić, to porozmawiać z każdym z domowników na temat tego co to jest zespół napięcia przedmiesiączkowego, jakie są jego objawy, jak ty go przeżywasz i co u ciebie jest najbardziej charakterystyczne. Rozmowę taką przeprowadź również z dziećmi – to one czują się najbardziej zagubione, kiedy ty masz PMS. Pamiętaj też o tym, aby kiedy w każdym miesiącu, rozpocznie się Twój PMS, poinformować o tym domowników – dzięki temu, będą bardziej uważni na Ciebie i Twoje emocje, Ty uzyskasz wsparcie i zmniejszysz sobie poczucie winy, a domownikom będzie łatwiej przeżyć czas PMS.

Krok 3
Zarządzanie emocjami -W trakcie trwania PMS, kobieta doświadcza różnych emocji – część z nas staje się drażliwa i płaczliwa, część przeżywa stany depresyjne, część bez powodu wpada w złość, lub dryfuje po falach mieszanych emocji. Aby móc tymi emocjami zarządzać, musisz nauczyć się je rozpoznawać. Kiedy będziesz już wiedziała jaki jest schemat tego reagowania w trakcie PMS, możesz zaplanować odpowiednie działania – jeśli reagujesz smutkiem, zaplanuj sobie wyjście do kina na komedię, wieczór z przyjaciółką, oglądanie kabaretu na video – wszystko co cię bawi, rozśmiesza i powoduje że stajesz się mniej smutna. Jeśli reagujesz złością i zdenerwowaniem, zaplanuj sobie wyjście na siłownię, pranie ręczne koca, jogging i wszystko co rozładowuje u ciebie negatywne emocje. W ten sposób mniej odczujesz negatywne skutki stanu emocjonalnego.
Pamiętaj – Nie czuj się winna z tego powodu, że masz PMS – jest on wynikiem naturalnych reakcji hormonalnych w Twoim organizmie !

Krok 4
Relaksacja i właściwa dieta
– Ostatnim krokiem, jest zaplanowanie na czas PMS właściwej diety, która pozwoli ci się uspokoić i zniweluje przynajmniej część negatywnych odczuć somatycznych w trakcie twojego PMS. Jedz posiłki lekkostrawne, pozbawione ostrych, podnoszących ciśnienie przypraw. Potraktuj PMS jako pozytywny dla ciebie czas na to, aby wreszcie o siebie zadbać!
Pomocna może być też relaksacja (profesjonalnej relaksacji nie nauczysz się niestety on-line – tego trzeba doświadczyć).

Samoświadomość i podjęcie odpowiednich działań nie usunie PMS, ale pozwoli nam na zredukowanie jego objawów i przeżywanie czasu w którym odczuwany negatywne skutki zespołu napięcia przedmiesiączkowego bardziej łagodnie i po prostu lepiej.

fot.: ralaenin/SXC

Popularity: 2% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)